Nízkoprahové centrum v Mělníku sídlí v maringotce

Mělník – Zábavu pro mělnickou mládež nabízí maringotka. Jde o mobilní nízkoprahové centrum pro děti a teenagery u tamního autobusového nádraží. Výhoda podle radnice je, že stojí blízko problémové lokality, a přitom vzniklo rychle a levně. V místě často docházelo k vandalismu a objevily se tam i drogy.

Autobusové nádraží je místo, které mělnickou mládež přitahuje. Podle radnice tam dochází k problémům. Dlouhou chvíli si tady některé děti krátily s cigaretami, alkoholem, a dokonce i drogami. Došlo i na bitky a vandalismus. Když strážníci děti vykázali, zašly do herny nebo do hospody.

Sociální pracovníci zvou děti do maringotky na kraji nádraží. Mobilní nízkoprahové centrum otevírá vždycky od pondělí do čtvrtka mezi 13. a18. hodinou, najednou až 12 dětí tady může hrát hry, sledovat filmy a podobně. „Nabízíme tady prostor k využití volného času, který děti nemusí trávit na tom autobusovým nádraží,“ uvedla vedoucí nízkoprahového centra Vladimíra Poliaková.

Na vznik a dva roky provozu centra přispěl Evropský sociální fond necelými dvěma miliony korun. Kromě zábavy maringotka nabízí i pomoc. Mělník se inspiroval podobným zařízením na pražském Jižním Městě. A maringotka má ještě jednu výhodu – v budoucnu se může přesunout zase jinam, kde bude potřeba.