V Pardubicích se rozhodne o osudu Tyršových sadů

Pardubice - O budoucnosti Tyršových sadů v centru Pardubic bude dnes rozhodovat místní zastupitelstvo. Sady mají projít rozsáhlou revitalizací, některá občanská sdružení ale projekt napadla kvůli údajné předraženosti. Hrozí, že obnova starého parku nezačne včas, a město by tak mohlo přijít o evropské dotace. Jednání zastupitelstva by mělo začít ve 14 hodin.

Revitalizace má stát 80 milionů korun, kritici projektu ale tvrdí, že by dokázali snížit náklady na 38 milionů. Kromě údajně předraženého vybavení parku se jim nelíbí ani zbytečné kácení stromů a keřů. Autoři projektu a radní města tvrdí, že výhrady jsou neopodstatněné. Úsporné návrhy ekologů označili za nelogické a amatérské škrtání v rozpočtu. Spor by teď měli rozhodnout zastupitelé. 

Pokud projekt v současné podobě projde, hodlají sdružení podat stížnost na ROP Severovýchod. Následovalo by trestní oznámení a kritici nevylučují ani krajní možnost, a to, že by se obrátili přímo na Brusel. Před radnicí už v minulosti protestovaly stovky lidí, i dnes se jejich zástupci hodlají na radnici vypravit a tlačit na zastupitele do poslední chvíle. Předají jim již třetí petici, pod kterou se tentokrát podepsalo 6 753 lidí, předložit chtějí i vlastní variantu projektu.

Zatímco občanská sdružení chtějí projektu zabránit za každou cenu, pardubická radnice ho chce za každou cenu schválit co nejdříve. Pokud by se totiž rekonstrukce odložila třeba i o několik let, přišlo by město o peníze z evropských fondů, a bez dotací na obnovu parku nemá.