Ve Švýcárně u Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubáků

Slatiňany (Chrudimsko) - V budově takzvané Švýcárny u Slatiňan na Chrudimsku dnes bylo slavnostně otevřeno muzeum starokladrubského koně. Zchátralý objekt byl opraven pomocí evropských dotací a má i památkovou hodnotu. Návštěvníci si v něm budou moci prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Kromě tiskových dokumentů je v muzeu asi 75 exponátů. „Muzeum nemá průvodce, každý si je prochází sám. Prostřednictvím interaktivních obrazovek a pomůcek si může vyzkoušet jízdu povozem, ustrojit si figurínu koně do postrojů nebo se podívat, jak to vypadá v boxu pro koně, který je replikou toho v hřebčíně v Kladrubech,“ popisuje pracovnice muzea Vendula Tesařová. V prvním patře budovy je umístěn rovněž kinosál pro 70 lidí, bude se využívat i jako přednášková místnost.

U Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubského koně
U Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubského koně

Švýcárnu vybudoval v polovině 19. století šlechtický rod Aerspergů, který vlastnil zámek s panstvím ve Slatiňanech. Po znárodnění budova chátrala, i když ještě na konci 80. let minulého století zde trvale bydlel nájemník. Využili ji i filmaři například pro natáčení seriálu z prostředí chovu koní Dobrá voda. Po roce 1989 opravy dlouho blokovaly restituční nároky rodu Trautmannsdorfů. V roce 2006 budova přešla do vlastnictví města Slatiňany.

U Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubského koně
U Slatiňan vzniklo muzeum starokladrubského koně

Celková rekonstrukce stála více než 29 milionů korun, z nichž většinu poskytla dotace Evropské unie. Město také vložilo téměř 800 000 korun do samotné expozice.