Vedle Parukářky další luxusní domy nevyrostou

Praha - Na soukromých pozemcích vedle parku Parukářka na pražském Žižkově zřejmě v budoucnu žádné další výškové domy nevyrostou. Místo zůstane i nadále vyhrazeno pro zeleň, sport a odpočinek. Hlasy nové koalice o tom dnes rozhodli zastupitelé městské části, řekl místostarosta Ondřej Rut (ŽnS). Někteří žižkovští politici z minulého koaličního uskupení ODS a TOP 09 usilovali o změnu územního plánu, která by developerovi umožnila pokračovat ve výstavbě luxusní bytové čtvrti.

Poblíž parku už dříve za podivných okolností vyrostl komplex bytových domů s názvem Central Park. Místní obyvatelé proti tomu protestovali a sepsali i petici. „Jsem rád, že zastupitelstvo přehodnotilo zcela nesmyslné stanovisko předchozího vedení … podezření na napojení některých členů bývalé rady na developery byla závažná,“ uvedl Rut. Lukrativní pozemky u Parukářky v minulosti získala za deset milionů od městské části firma Ortenária, která má anonymní vlastníky. Podle některých informací stojí za společností známý pražského zastupitele za ODS, kontroverzního podnikatele Pavla Hurdy.

Developer usiloval o změnu územního plánu, který místo předurčuje pro rekreaci. Rada městské části mu v roce 2009 vyšla vstříc a požádala magistrát o změnu. Postoj radních k výstavbě ale přesto nebyl jednotný a podle všeho se stal i jádrem sporů, které vyvrcholily nedávným rozpadem koalice TOP 09 a ODS. Občanští demokraté, kteří po dvacet let ve vedení rozhodovali o podezřelých prodejích a směnách městských pozemků, se ocitli v opozici.

Dnešní rozhodnutí zastupitelů se týká i pozemků v lokalitě na Pražačce, kde chtělo minulé vedení radnice vybudovat bytové domy. Na Pražačce ale i nadále zůstane kemp. Zanedbané pozemky u Parukářky se podle Ruta radnice pokusí získat od developera zpět.