Poškození optického kabelu zastavilo vlaky mezi Plzní a Chebem

Plzeň - Kvůli poškození optického kabelu dálkového ovládání se dnes opět zastavily vlaky na železniční trati mezi Plzní a Chebem. Tento týden je to už podruhé, co porucha na kabelu, jímž se dálkově automaticky ovládá celá trať, provoz zastavila. Poškození kabelu mají nyní na svědomí pravděpodobně zloději, kteří u dráhy kradou kabely. Závada však byla po čase odstraněna a počátkem druhé hodiny odpolední byl provoz obnoven v plném rozsahu. Do práce se však museli tento týden už podruhé vrátit do stanic výpravčí, kteří dopravu řídili postaru, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Hájek

Na odstranění poruchy  na trati mezi zastávkami Plzeň-Křimice a Lipová u Chebu se pracovalo zhruba od 04:00. Podle webu Českých drah se porucha dotkla v tuto chvíli téměř dvacítky spojů, včetně několika rychlíků. Provoz z Plzně do Chebu byl zastaven, náhradní dopravu zajistily autobusy. Kabel byl opraven kolem 14. hodiny, potom se doprava na trati obnovila úplně.

Stejná porucha už podruhé

Dopravu na trati zastavila a na několik hodin omezila porucha optického kabelu už v pondělí. Tehdy se kvůli poruše napájecího kabelu v kabelové šachtě v Plzni na Jižním Předměstí přepálil optický kabel. Jeho prostřednictvím je trať až do Chebu ovládána z dálkového pracoviště řízení provozu. Dnes se optický kabel porušil zřejmě při pokusu o krádež dalších kabelů. Znamená to například, že nefungovalo automatické ovládání železničních přejezdů nebo návěstidla na trati. Do služby se proto na stanice po trati dočasně vrátili výpravčí, kteří provoz řídili postaru a vlaky si předávali ze stanice do stanice.

„To je Achillova pata dálkového řízení všude na světě. Je to v podstatě bezchybný a spolehlivý systém, automatizovaný pomocí počítačů, vylučuje to chybu lidského faktoru. Pokud dojde k nějaké takové závadě, jsou nastavené různé postupy a předpisy,“ řekl v pondělí o automatickém dálkovém řízení provozu Halla.

Video Vlaky nejezdí
video

Vlaky nejezdí