V pěti moravských školách nalezeno zvýšené množství sádrovce

Brno – Zvýšené hodnoty sádrovce našli hygienici v pěti školách v Jihomoravském kraji. Látka může vyvolat u citlivých dětí alergickou reakci. Po loňském problému se zateplováním škol v Českých Budějovicích se jihomoravští hygienici zaměřili také na výskyt azbestu. V minimálních hodnotách jej identifikovali v jedné ze škol.  

Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje našla v pěti školách zvýšené hodnoty sádrovce. Podle odborníků to může vyvolat alergickou reakci u dětí. Zástupci hygienické stanice to dnes řekli novinářům. Hygienici kontrolovali i výskyt azbestu. Identifikovali jej v jedné ze škol v minimálních hodnotách.

Podle Jany Tušerové z krajské hygieny byly v kraji vytipovány školy, kde bylo zvýšené riziko výskytu azbestu. Na místě, kde odborníci azbest našli, se jednalo pouze o jediný prostor. „Bylo to v tak nízkých hodnotách, že tyto hodnoty byly tak tak identifikovatelné,“ uvedla Tušerová. Jméno školy neuvedla.

U výskytu sádrovce školy musí odhalit zdroj minerálních vláken a důkladně uklidit. Hygiena školským zařízením, která nejmenovala, doporučila provést úklid vysáváním, uzavřením spár nebo výmalbu méně propustným nátěrem. Školy by měly také zvážit výměnu tabulí nebo používat bezprašnou křídu, stírat křídu vlhkou barvou a provádět důkladně denní úklid a větrat.

Krajská hygienická stanice celkem kontrolovala šest vytipovaných škol včetně jedné mateřské. Žádné školské zařízení neuzavřela. Problém s uvolněním azbestu do prostor škol při zateplování se objevil loni v Českých Budějovicích a poté na dalších místech v Česku.