Pelhřimovskou faru opatruje nový romský kněz

Pelhřimov – Pryč s předsudky, řekl si Vojtěch Vágai, první romský katolický kněz v Česku. Do Pelhřimova přichází z Bechyně a do povinností své funkce se naplno ponoří od neděle. Pro Vágaie půjde teprve o druhou farnost od jeho loňského vysvěcení na kněze. Na určité rasové předsudky veřejnosti je prý připraven.

Podle České Biskupské Konference je Vágai prvním knězem romského původu působící v římskokatolické církvi. 

Během dětství a následného dospívání si užil dost poznámek na adresu svého romského původu. Zažil dokonce i šikanu, a proto tvrdí, že se vůči všem výpadům obrnil. Nerozhází ho ani všeobecně panující tvrzení, že většina Romů krade. 

„V tom vidím svojí službu - ukazovat lidem, že tomu tak automaticky není, že by cikán kradl.  Nemám rád paušalizování lidí na základě toho, jak vypadají,“ říká. 

  • Kněz Vojtěch Vágai
    Kněz Vojtěch Vágai zdroj: ČT24
  • Kněz Vojtěch Vágai
    Kněz Vojtěch Vágai zdroj: ČT24

Nový kněz však zkušenosti teprve sbírá. Je mu totiž pouhých 28 let. Ale už nyní se zajímá o architekturu, umění a jeho koníčkem je sport všeho druhu. Neodmítá ani nejmodernější technologie. Má svůj profil na facebooku a aktivně používá i chytrý mobilní telefon, odkud čte třeba při mši i kázání. 

„Člověk nemusí všude shánět texty,“ vysvětluje používání telefonu. „Když potřebuji požehnání, tak vytáhnu telefon a jsem s tím sžitý.“ 

Kaplan razí průlomové metody i ve svém oblékání. Ornáty si sám navrhuje, a dokonce vybírá látky, ze kterých bude jeho roucho ušito. 

V pelhřimovské farnosti vystřídá Vágai oblíbeného kněze Jana Hambergera. Jako jeden z cílů si vytyčil sblížit místní romskou menšinu s většinovou společností. „Třeba budou překvapeni, že jim nějakého příbuzného bude pohřbívat nebo oddávat Rom, což je na naše poměry asi nezvyklé,“ uznává. 

Jeho předchůdce Hamberger si však nevšiml, že by lidé, kteří do kostela chodí a ve farnosti žijí, trpěli nějakými rasistickými či xenofobními náladami. A proto se domnívá, že mladého kněze přijmou. 

Premiérovou mši v novém působišti odslouží Vojtěch Vágai v kostele sv. Bartoloměje v neděli v sedm hodin ráno.