Orlík se dočkal vodních záchranářů

Orlická přehrada - Víc než deset let neúspěšně usilovali starostové z okolí Orlické přehrady o to, aby i na ní byla vodní záchranná služba. Potom, co Česká televize v březnu na problém upozornila, nastal zásadní obrat. Ode dneška se dočkají rychlé zdravotnické pomoci i rekreanti u jihočeské části přehrady.

Záchranná služba Asociace samaritánů má šestnáctiletou zkušenost ze Slap a středočeské části Orlíku. „Na základě té reportáže jsem se ozval panu starostovi Orlíka Jiřímu Štrajtovi a v podstatě spolu jsme to zorganizovali,“ řekl provozní ředitel služby Tomáš Moucha. 

Záchranářský člun je něco mezi sanitkou a pojízdnou ordinací. Lidé jeho posádku mohou vyhledat na pravidelných zastávkách, zastavuje na čtrnácti místech. Nebo zavolat přes linku 155. „Díky tomu, že jezdíme tím objížďkovým způsobem, jsme u pacienta do pěti minut,“ dodal Moucha. 

Poslední zastávka u Žďákovského mostu. V případě tísňového volání ale mohou jet až ke Zvíkovskému podhradí. Přes hranici krajů teď mohou i díky finanční podpoře čtyř obcí a Jihočeského kraje. „Pokud to bude funkční, a o tom jsem přesvědčen, tak se dá očekávat v příštím roce navýšení toho příspěvku,“ řekl starosta Kovářova Pavel Hroch (JIH 2012).

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové