Kaplička, kterou podpálil žhář, se dočkala znovuotevření

Suchý Důl – Před dvěma lety zničil žhář lesní kapli v Suchém Dole na Broumovsku. Lidé na její obnovu přispěli finančně a mnohdy i fyzicky a poutní místo tak mohlo být dnes znovu otevřeno veřejnosti. Vysvětili ji kardinál Dominik Duka a královéhradecký biskup Jan Vokál.

„Ve veřejné sbírce se do konce června vybralo 1,6 milionu korun. Dostali jsme také dotaci přes 200 tisíc korun z Programu obnovy venkova Královéhradeckého kraje, zbytek doplatí obec,“ uvedl starosta Suchého Dolu Vítězslav Vítek. Celkové náklady tak přesáhly dva miliony korun. Díky tomu, že se lidé na stavbu nové kapličky složili nezvyklou rychlostí, ji bylo možné dnes na vteřinu přesně za dva roky od požáru znovu otevřít.  

Dřevěná takzvaná Zelená kaplička byla postavena v lese u Suchého dolu v místech, kde se údajně před 120 lety začala zjevovat místní čtrnáctileté dívce Panna Marie. Zprávy o zjeveních se rychle rozšířily a na místě se začaly scházet stovky a tisíce poutníků. Další lidé uváděli, že je vyléčila hlína či jehličí z tohoto místa. Katolická církev zázraky neuznala a poutě zakázala, přesto byla v roce 1897 kaple vybudována. Oficiálně ji vysvětit ale církevní autority dlouho odmítaly.

Nová kaple je přesnou replikou původní stavby, jen šindel na střeše nahradil měděný plech. Před dvěma lety lety ji úmyslně podpálil devatenáctiletý mladík z blízké Police nad Metují. V příštích letech chtějí kapli lépe střežit. Hlídat ji bude kamerový systém.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera