Centrum Bohumína se zbavilo kamionů, dálniční obchvat otevřen

Bohumín (Karvinsko) - V Bohumíně na Karvinsku byl otevřen nový obchvat a přivaděč na dálnici D1. Z centra města by tak definitivně měly zmizet kamiony. Celková délka dálničního přivaděče je zhruba 1,6 kilometru. Náklady na celou stavbu byly bez DPH téměř 835 milionů korun. Investorem bylo Ředitelství silnic a dálnic.

Stavbu přivaděče před dvěma lety původně zastavil tehdejší ministr dopravy Vít Bárta. „Občané si na exministru Bártovi vybojovali peticí, kterou podepsalo za deset dní přes 10 000 lidí, nejprve pokračování stavby skřečoňského mostu a poté i dokončení stavby přivaděče,“ uvedl starosta Petr Vícha (ČSSD). Dodal, že přivaděč je pro město klíčový právě kvůli nákladní dopravě. Po jeho zprovoznění by už neměla zatěžovat nejen centrum města, ale ani místní část Novou Ves.

„Vedlejším efektem je pohodlné zpřístupnění atraktivní sportovně-rekreační lokality aquacentra, zimního stadionu i Hobbyparku, adventure golfu i Penzionu ve věži,“ řekl Vícha. Město podle něj připravilo úpravu dopravního značení a s orientací budou řidičům v prvních dnech pomáhat i městští strážníci.

V okolí Bohumína ještě vyroste cyklostezka

Kvůli otevření přivaděče zhoustne provoz v Bohumíně-Skřečoni v ulici 1. máje. Město proto ještě letos vybuduje za více než 14,5 milionu korun novou asi kilometrovou cyklostezku. Napojí se na současnou stezku pro pěší a cyklisty ze skřečoňského mostu a propojí městskou část Skřečoň s centrem Bohumína. Součástí stezky budou i tři nové osvětlené přechody pro chodce s dělicími ostrůvky.

„Místy, kudy nová cyklostezka povede, projede denně v průměru 400 cyklistů a asi 8 000 aut. Po otevření dálničního přivaděče ze skřečoňského mostu se na tuto ulici vrátí kamiony, které momentálně jezdí objízdnou trasou přes Novou Ves. Počítá se, že provoz tak stoupne až na 11 000 vozů za den,“ upřesnila mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové