Na dálnici D11 chybí mýtná brána, dopravci přesto musí platit

Poděbrady – Na dálnici D11 připravilo Ředitelství silnic a dálnic finanční past na řidiče. U Poděbrad totiž úředně umístilo mýtnou bránu, ačkoli fyzicky na místě není. Poplatky za průjezd potom od dopravců dodatečně vymáhá prostřednictvím advokátní kanceláře.

Problémový úsek začíná na 42. kilometru u sjezdu z dálnice D11 na Poděbrady a měří tři kilometry. Dluh nabývá každému dopravci, jehož vůz dálnici neopustí. Podle silničářů je chyba dopravců, pokud si neuvědomí, že v úseku brána chybí. „Podle právního výkladu je povinnost autodopravce doplatit to,“ řekla mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Ne každý dopravce ale chybějící bránu postřehne. „Pokud máte zájezd nebo více zesílené rádio, může vám uniknout, jestli pípla nebo nepípla. Myslím, že bychom se měli věnovat řízení autobusu a ne sledovat, zda krabička pípá, nebo nepípá,“ poukázal autobusový dopravce Jan Mrázek. Protože silničářům za průjezdy úseku bez brány včas nezaplatil, přišla mu výzva k uhrazení 410 korun za období únor až říjen 2009 od advokátní kaceláře, kterou si ŘSD najalo. „V případě, že by nedošlo k uhrazení dlužné částky do stanoveného termínu, budeme nuceni řešit celou záležitost soudní cestou, s čímž by pro vás byly spojeny další náklady,“ napsal advokát dopravci.

Mluvčí ŘSD jednoznačně odmítla, že by byla chyba i na straně silničářů. „Není na místě posuzovat, zda je to morální, nebo není to morální,“ uvedla Martina Vápeníková. Zdůraznila, že chybějící bránu už silničáři dosadili. Přesto ještě past na dopravce bude chvíli fungovat – ŘSD chce bránu zprovoznit během několika týdnů.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera