Soud osvobodil syna s matkou žalované za vraždu manželů z Přerova

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes zprostil obžaloby Pavla Nárožného a jeho matku Hanu, kteří byli podezřelí z dvojnásobné vraždy manželů z Přerova. Těla se ani po téměř třech letech od zmizení nenašla. Soud neměl na odsouzení obžalovaných důkazy. Oba svou vinu po celou dobu popírali. Žalobkyně naopak žádala mnohaleté tresty, podle ní byla vina prokázána. Proti rozsudku se na místě odvolala.

„Neprokázalo se, že by čin spáchali,“ uvedl dnes soudce Vladimír Hendrych. Zároveň však zdůraznil, že oba mají s vraždou něco společného. „Nedokážeme však určit, kdo to udělal. Nepřímé důkazy umožňují konstruovat závěr, že osobami odpovědnými jsou Nárožný s jeho matkou. Je to však začátek konce spravedlnosti v této věci. Řetězec musí vést k jednoznačnému závěru, což v našem případě není,“ doplnil soudce.

Manželé zmizeli v listopadu 2009. V jejich rodinném domě po nich zbyly pouze krvavé stopy na stěnách a podlaze. Případ tehdy otřásl celým městem. Podle žalobkyně bývalá manželka jedné z obětí Hana Nárožná s jejich společným synem Pavlem pár zavraždili, těla naložili do osobního auta a odvezli na neznámé místo. Důvodem mohly být podle ní rodinné i majetkové spory, které vyústily v to, že otec syna pár měsíců před vraždou vydědil.


Rozhodnutí soudu zdrtilo rodinu pohřešovaných manželů, která více jak roční proces pravidelně u soudu sledovala. „S tím jsme vůbec nepočítali, jsme přesvědčeni o tom, že oni to udělali. Je pro to tolik důkazů, jsme z toho šokovaní. Nesmíříme se s tím, budeme pokračovat dál,“ řekla sestra zavražděného Jaroslava Svozilová. Oba obžalované, kteří ve vazbě trávili třetí rok, soud okamžitě po vynesení rozsudku propustil na svobodu. Žalobkyně proti rozhodnutí podala stížnost.

Soudce měl k dispozici pouze řadu nepřímých důkazů

Mezi nepřímé důkazy, které měl soud k dispozici, patřily například pachové stopy obžalovaných, které se našly v autě zavražděných, v němž údajně pachatelé těla obětí z domu odvezli. Oba obžalovaní však tvrdili, že v autě neseděli. Právě Nárožného však v osudnou noc spatřil za volantem tohoto auta jejich soused. Odborníci také objevili na bundě Nárožného stopy krve. Obžalovaný se však hájil tím, že není jeho.

Zvrat v případu přinesl po dvou letech od vraždy nález platebních karet a dokladů zavražděného muže. Objevili je exekutoři v klavíru Nárožné poté, co nástroj připravovali při exekuci k dražbě. „Nález dokladů je významný,“ podotkl i soudce. U soudu přitom zároveň vyšlo najevo, že pro platební karty svého otce posílal Nárožný z vazby svého spoluvězně. Na karty měl spoluvězeň, který byl poté propuštěn, několikrát vybrat peníze, ale odmítl to. Hovory mužů ve vazbě byly monitorovány. 

Soud během procesu odkrýval i složité rodinné vztahy. Vyvrcholily tím, že otec musel syna ze svého rodinného domu dokonce nechat soudně vystěhovat. Sedmatřicetiletý nezaměstnaný Pavel, vystudovaný elektrotechnik, na svého otce údajně rok před vraždou zaútočil nůžkami na plech. Otec skončil s četnými řeznými ranami, se zlomeninou spodiny lebeční a v bezvědomí v nemocnici. V soudních spisech stojí, že měl tehdy ze syna strach a bál se o život.

Těla manželů se policistům nepodařilo dosud najít. Oba pohřešovaní navíc dosud nebyli prohlášeni za mrtvé, rozhodnout o tom má přerovský okresní soud. Tamní předseda soudu však čekal na verdikt krajského soudu, který byl pro něj při rozhodování klíčový.