Ledolamy zachránily písecký most před povodní, teď se opravují

Písek – Ledolamy staré 50 let od historického kamenného mostu v Písku se dočkaly pozornosti restaurátorů. Na jejich opravu došlo deset let po povodni, před kterou ochránily mostní konstrukci, ačkoli voda strhla zábradlí i sochy. Díky ledolamům přežil nejstarší most v českých zemích všechny živelné pohromy, které Písek postihly. Až teď se dočkaly pozornosti.

Firma, která se specializuje na vodní stavby, rozebere písecké ledolamy až na kamenné podstavce. Zpevní je a potom na ně opět vrátí kovové prvky a dřevo. „Cena je něco kolem dvou milionů a vzhledem k té náročnosti prací to považujeme za cenu přiměřenou. Také je obnovujeme v původní podobě, tak jak je zapsáno v té památkové knize,“ řekl písecký místostarosta Vojtěch Bubník. Rekonstrukce změní podobu ledolamů u kamenného mostu, dosud byly z borovice, nyní bude dřevo modřínové a dubové.

Stavbaři, kteří se při práci u vzácné památky musí vyrovnat s náročnými podmínkami, kdy stojí po pás ve vodě, se občas mění i v turistické informátory. Lidé opravu pozorují a jsou zvědaví. „Ptají se, co se tady bude dělat, jakým způsobem se to bude dělat,“ přiblížil stavbyvedoucí Zdeněk Novák.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

Pro most ze 13. století jsou ledolamy podmínkou existence. Konstrukci chrání při jarním tání před ledem a nejméně třináctkrát v historii most zachránily před velkými povodněmi. Zejména v počátcích existence mostu byla jejich funkce nenahraditelná – stejně jako celý most. „Široko daleko nebyl jiný most, který by překlenoval Otavu. Tady byl vlastně směr Praha,“ poukázal historik z Prácheňského muzea Jiří Prášek.

Písecký kamenný most je v českých zemích nejstarší a ve střední Evropě druhý nejstarší po řezenském.

Kamenný most v Písku
Kamenný most v Písku