V Ostravě proběhlo rozloučení s disidentkou Dolores Šavrdovou

Ostrava - S poslední ostravskou chartistkou Dolores Šavrdovou se dnes v jednu odpoledne přišli do obřadní síně v Ostravě-Vítkovicích rozloučit její přátelé. Zemřela tuto neděli v jednaosmdesáti letech. Šavrdová spolu se svým manželem Jaromírem zažila pronásledování i výslechy. Boj s režimem byl těžký pro všechny chartisty, ale pro ty na Ostravsku zřejmě ještě o něco víc.

Ostravští disidenti se ve velkém naposledy potkali v listopadu 1989, tehdy plánovali velkou demonstraci na Den lidských práv. Dnes se setkali znovu. Přišli se rozloučit se svou přítelkyní Dolores Šavrdovou. „Ona otevřela svůj byt všem opozičním iniciativám na Ostravsku, také díky ní je tahle země svobodná,“ řekl jeden ze signatářů Charty 77 Jan Král. Z bytu Dolores Šavrdové se na skoro dvacet let stalo centrum opozičního hnutí na Ostravsku. Setkání se tam konala každou první středu v měsíci.

Odposlechy, trestní stíhání i věznění zažili ti, kteří se proti komunistickému režimu postavili. Chartisté to na Ostravsku neměli jednoduché. Bylo jich jen několik a Státní bezpečnost i komunisté chtěli hlavnímu městu ukázat, že mají kraj plně pod kontrolou.

Dolores Šavrdová

Narodila se 26. dubna 1931 v Brně. Dětství prožila ve Fulneku a v Hranicích na Moravě. Počátkem sedmdesátých let se v Ostravě seznámila s Jaromírem Šavrdou. Byla s ním až do konce jeho života a i po jeho smrti pečovala o jeho odkaz.


Manžel Dolores, Jaromír Šavrda, zemřel na následky opakovaného věznění v roce 1988. Když Václav Havel jako čerstvý československý prezident navštívil Ostravu, jeho první kroky vedly právě k Šavrdovu hrobu.

Video Rozloučení s Dolores Šavrdovou
video

Rozloučení s Dolores Šavrdovou