Jihočeští starostové kritizují provoz mikrobusů

Jižní Čechy – Mikrobusy na zavolání v Jihočeském kraji poprvé narazily. Podle některých starostů je taková doprava neekonomická, lidé se v systému neorientují, a kraj podle nich jen vyhazuje peníze a zvýhodňuje jednoho dopravce. Krajští radní i provozovatel mikrobusů se proti tomu ostře ohradili. Systém se podle nich osvědčil. Hejtmanství naopak ušetřilo a chce tuto dopravu posílit.

Kraj dotuje provoz v okolí Milevska 24 miliony korun. Podle dopravců mikrobusy na zavolání ušetřily už minimálně 300 tisíc korun, přitom najely o téměř 8 tisíc kilometrů více než velké autobusy. Koordinátor dopravy v kraji Zdeněk Žemlička potvrdil, že systém se osvědčil.

Mezi vesnicemi se pohybuje 7 mikrobusů po 17 linkách. Dopravci evidují 4 845 telefonických objednávek. Celkem přepravily sedm a půl tisíce lidí, tedy v průměru v každém z nich seděli dva cestující. Radní Jihočeského kraje Václav Král (ODS) informoval, že linky nejvíce využívají senioři.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Starosta Kovářova Pavel Hroch (Jihočeši 2012) však říká, že systém je neekonomický. Dodal, že denní tržba prý činí zhruba 50 korun. Krajští radní ale o zastavení projektu neuvažují. Podle zástupců kraje se naopak počet mikrobusů zvýší. Další spoje se rozjedou po Dačicku a Kaplicku.