Praha prý prodala pozemky na Opatově podezřele levně

Praha – Hlavní město údajně prodalo před dvěma lety pozemky na Opatově výrazně pod cenou. Městu tak prý mohla vzniknout škoda asi 78 milionů korun, tvrdí náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), který kvůli tomu podal trestní oznámení. Jedná se o pozemky u metra Opatov, na kterých by měl vyrůst autobusový terminál.

Praha v roce 2010 prodala 38 tisíc metrů čtverečních firmě Starochodovská, a.s., která podle Hudečka zřejmě vznikla jen za účelem odkupu těchto pozemků. Firma za pozemky zaplatila 1 900 korun za metr čtvereční. Tržní cena srovnatelných pozemků je ale podle cenové mapy a odborných posudků, které si Praha nechala zpracovat, minimálně dvojnásobná.   

„Jedná se o naprosto evidentní rozkrádání veřejných prostředků,“ uvedl Hudeček. Podal proto trestní oznámení na soudní znalkyni, která před prodejem podepsala podhodnocený posudek, na zhotovitele podhodnoceného posudku a také na firmu Starochodovská. Oznámení se týká trestných činů úplatkářství a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.   

Pochybení podle Hudečka bude zřejmě i na straně magistrátu, a to na vedení odboru obchodních aktivit. Jeho ředitelem byl tehdy Peter Ďurica, který musel magistrát po volbách na podzim 2010 opustit. Ďurica je pod nevýhodnou smlouvou podepsán, podle Hudečka navíc odbor zastupitelům zatajil, že se o pozemky ucházel i jiný zájemce, který byl ochoten zaplatit o pět milionů korun více. „Jestli byli do tohoto spletitého podvodu zapleteni i další zaměstnanci města či s nimi spříznění lobbisté a podnikatelé, nechť odhalí až policejní vyšetřování,“ dodal Hudeček.

Video Brífink k prodeji pozemků na Opatově
video

Brífink k prodeji pozemků na Opatově