Šumava je bez dřeva, nemá čím topit

Šumava - Přestože je plná lesů, její obyvatelé nemají čím topit. Šumavské obce trpí nedostatkem palivového dřeva. Lidé ze zalesněných oblastí musí paradoxně kupovat dřevo na topení jinde a platit tak i za dopravu. Starostové se obávají, že obyvatelé přejdou na uhlí, což by mělo špatný dopad na ovzduší.

Půl milionu korun ročně vynaloží obec Modrava na nákup a zpracování palivového dřeva pro své obyvatele. K topení musí od Správy Národního parku Šumava kupovat drahou vlákninu, která by jinak skončila na pile a v papírenském průmyslu. „Zatímco kubík palivového dříví stojí něco kolem 350 korun, vláknina může stát až 1 100 korun,“ poznamenal starosta Modravy Antonín Schubert (nez.).

Množství vytěženého dřeva určeného k topení je každým rokem menší a některé obce se vždy spoléhaly na to, že surovinu pro své obyvatele nějak seženou. Letos už je ale situace alarmující. „Zpracováváme pro správu národního parku požadavky místních obyvatel i rekreantů. Máme strach, aby nám lidé nepřešli zase na uhlí, protože je to jednodušší,“ řekla Jana Hrazánková (nez.), starostka obce Borové Lady.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Některé oblasti národního parku jsou plné pokáceného dřeva. Přesto se k lidem na topení nedostane. „Plán péče správy parku ukládá ponechat část vytěženého dřeva v lese k zetlení,“ uvedl k tomu mluvčí správy národního parku Pavel Pechoušek. Určité řešení ale správa parku nabízí. Z vybraných lokalit si budou moci obce palivové dřevo vytěžit. Pro některé lidi je tato varianta ale časově i finančně náročná.