Pozastavené dotace komplikují Chebu krajinnou výstavu

Cheb/Tirschenreuth – Přeshraniční krajinná výstava, kterou má pořádat Cheb s bavorským Tirschenreuthem, je na české straně ohrožena. Kvůli pozastaveným dotacím z Regionálního operačního programu Severozápad nestihne radnice včas upravit levý břeh řeky Ohře. Výstavu tak musí uspořádat jinde.

Místo rozpadlých domů a nevyužité louky nová sportoviště – takový plán má chebská radnice na revitalizaci území podél řeky Ohře. Investici za 180 milionů korun má pokrýt dotace z Regionálního operačního programu Severozápad. Jenže ten platby pozastavil. „Město si v současné době nemůže dovolit pustit se do akce za více než 150 milionů korun s tím, že by ty peníze pak nedostalo,“ uvedl místostarosta Chebu Tomáš Linda (ODS) a místopředseda Výkonného výboru ROP Severozápad Jakub Pánik doplnil: „Čekáme na audit od Evropské komise a já jsem přesvědčen, že nový úřad je připraven ty věci rychle zapracovat tak, aby na podzim bylo možné financování obnovit.“

Tak dlouho ale Cheb čekat nemůže. Práce na revitalizaci území, které má být součástí přeshraniční krajinné výstavy, musí začít ještě v létě. „Pokud nebudu mít jasný příslib o tom, že ty peníze budou, požádám zřejmě o jednání mimořádného zastupitelstva,“ prohlásil starosta města Pavel Vanoušek (ČSSD).

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Zatímco v Německu je velká část území připravená, v Chebu je už teď jasné, že do začátku výstavy se dokončení projektu nestihne. „Tu výstavu jsme schopni zrealizovat, ale určitě to nebude v takové kvalitě, jako kdyby ta investice byla dokončena,“ dodal starosta Vanoušek.

Aby se radnice vyhnula případné ostudě, část výstavy uspořádá v parku pod hradem. Na místě, kde se před šesti lety už konala první krajinná výstava v Česku. „V roce 2006 to byla hodně povedená akce, my ji ale rozhodně nechceme jen kopírovat,“ ujistil manažer Krajinné výstavy v Tirschenreuthu Franz Häring.

Druhou Krajinnou výstavu bez hranic by měli v Chebu otevřít příští rok na konci května.