Stát začne likvidovat chemikálie pod Novým Městem nad Metují

Náchod - Nebezpečné chemikálie, které znečišťují podzemní vody pod Novým Městem nad Metují, začnou konečně mizet. Stát uvolnil zhruba sedmnáct milionů korun na průzkumné vrty a podle nich bude vybraná nejvhodnější metoda sanace. Koncentrace jedů by se navíc měla snížit už samotným průzkumem. Kdy ale bude podzemí úplně bez jedů a kolik to bude stát, se zatím neví.

Neznámé množství chemikálií podzemí znečistilo v osmdesátých letech, pravděpodobným viníkem byl národní podnik Elton. Radnice v Novém Městě ale ujišťuje, že studny obyvatel ohroženy nejsou. Znečištěná voda je hluboko pod nimi, asi 40 metrů pod zemí. 

Město už v roce 2009 předpokládalo, že by jedy mohly zmizet do dvou, tří let. Práce na likvidaci ekologických škod ale začnou až letos v srpnu. „Vznikne větší množství vrtů, kterými budou do podzemí aplikovány látky na přírodní bázi,“ vysvětluje Martin Hájek z odboru životního prostředí na novoměstské radnici. 

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Podle mluvčího Královéhradeckého kraje Imricha Dioszegiho jsou chemikálie pod Novým Městem největší ekologickou zátěží v kraji. Postupně se navíc přesouvají k Českému Meziříčí, tato oblast je přitom obrovskou zásobárnou vody pro tisíce domácností v Královéhradeckém kraji. „Všechny vrty, které používáme k zásobování Hradce Králové, pravidelně monitorujeme a prozatím jsme nezaznamenali žádné nadlimitní hodnoty těkavých organických látek,“ uvedla mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.