Bioplynovou stanici v Kolinci nechtějí

Kolinec (Klatovsko) – Obyvatelé Kolince na Klatovsku se bouří proti výstavbě bioplynové stanice v tamním zemědělském družstvu. Petici už podepsalo tři sta lidí, což je skoro polovina voličů v obci. O tom, jestli se nakonec stanice postaví, budou rozhodovat v referendu.

Zvýšená hlučnost, těžká doprava v ulicích městečka a zápach z plánované bioplynové stanice. To jsou hlavní obavy Kolineckých, kteří stavbu za bezmála osmdesát milionů korun odmítají. Přestože se stávají bioplynové stanice trendem v zemědělství, v Kolinci tento projekt vyvolává negativní reakce. Nová bioplynová stanice by měla stát v areálu místního zemědělského družstva, tedy necelých 300 metrů od Kolince. „Lidi mají strach, že tady bude zvýšená doprava,“ poukázal Zdeněk Kopp ze Sdružení obyvatel Kolince.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Místní mají obavy také z pěstování kukuřice na okolních polích. „Kukuřice nezadržuje vodu při deštích ani při záplavách,“ dodal Zdeněk Kopp. Zástupce předsedy ZOD Kolinec František Kohout však namítá: „Obavy sdružení a místních občanů jsou naprosto zbytečné. Výstavba bioplynových stanic je zpracována do detailu a je bezproblémová.“

Petiční archy, které podepsalo téměř padesát procent voličů, předalo místní občanské sdružení kolineckým zastupitelům. Ti na včerejším jednání nakonec odhlasovali konání referenda. „Otázka v referendu je postavena tak, aby určila rozhodnutí zastupitelstva o souhlasu s výstavbou bioplynové stanice,“ uvedl starosta Kolince Pavel Princ (nez.).

O dalším osudu stanice mají rozhodnout sami občané začátkem září. Odpůrci výstavby ale nevěří, že výsledek referenda projekt ovlivní.