Šachový klub v Jundrově vzbuzuje pochyby

Brno-Jundrov – V brněnském Jundrově vzniká přímo za rodinnými domy rozsáhlá stavba, podle investora se jedná o šachový klub. Místní lidé i vedení městské části ale s umístěním domu nesouhlasí. Podle zákona je ovšem všechno v pořádku.

Obří stavba, podle investora šachový klub s ubytováním, jen pár metrů za zahradami rodinných domů, kousek od řeky a hned vedle zahrádkářské kolonie. Pro místní i vedení Jundrova nesmysl, podle územního plánu je ale vše v pořádku. „Funkčnost této plochy je R. Podmínka je tedy taková, že tam může být cokoli, co se týká sportu a rekreace. To znamená, že je možné tam ty ubytovací kapacity vystavit,“ uvedla starostka MČ Brno-Jundrov Ivana Fajnorová (SZ) a vedoucí Stavebního odboru, MČ Brno-Jundrov Jana Ocelková doplnila: „Je to vlastně největší rekreace, která může podle územního plánu být.“

To, že je k tomuto účelu určen relativně malý pozemek a na takovém místě, současná starostka městské části nechápe. Změnu schválilo předešlé vedení Jundrova v roce 2005. Postavit tady třeba nízký rodinný dům by územní plán nedovolil, takováto stavba ale ničemu neodporuje.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Proti stavbě už od začátku psali místní petice a zkoušeli najít pomoc i u ombudsmana. Nic nepomohlo. „Já tady žiji přes 50 let, přišla jsem sem jako mladá. Nic tady nebylo, byl to vlastně konec, jenom zahrady,“ říká Milada Nezdařilová, jedna z místních. Teď do zahrad rodinných domů přes stavbu téměř nezasvítí slunce a výhled do přírody je ten tam. Podle všeho to tak zůstane. „Nepřišli jsme vůbec na nic, co by bylo v rozporu s předpisy,“ dodala Jana Ocelková.

Místní pochybují také o samotném účelu stavby a mají obavy, aby se šachový klub nezměnil třeba v ubytovnu.