Rodiče chlapce utonulého v jímce dostali podmínku

Brno - Dva roky starý případ čtyřletého dítěte, které se utopilo v podzemní nádrži na dešťovou vodu, definitivně skončil. Nejvyšší soud udělil rodičům chlapce podmínku, zanedbali podle něj dohled nad potomkem. Chlapcova zmizení si rodiče všimli až za několik minut. „Ve vodě musel tonout podle vyjádření znalce minimálně pět minut,“ připomněl soud. Rodiče mají ještě teoretickou možnost podat ústavní stížnost, ale zatím ji nevyužili.

Neštěstí se stalo v srpnu 2010. Chlapec si hrál na pozemku kolem nezkolaudované novostavby rodinného domku nedaleko Prahy. Rodiče jej na chvíli spustili z očí a hoch nešťastnou náhodou spadl do podzemní nádrže. Otec jej po několika minutách vytáhl, nicméně chlapec téhož dne zemřel v motolské nemocnici na následky utonutí. Soudy oběma rodičům uložily dvouměsíční trest s odkladem na jeden rok.

Rodiče vinu za smrt dítěte svalovali na stavební firmu, která podle nich postavila nádrž v rozporu s normami a bezpečnostními předpisy. Na tragickém následku se podle obviněných podíleli také pracovníci rychlé lékařské pomoci. Na místo dorazili pozdě a podle rodičů se dopustili i několika dalších chyb.

Podle Nejvyššího soudu však rodiče zanedbali dohled nad dítětem. Mezi jejich jednáním a tragickým následkem je příčinná souvislost. Soud se tak ztotožnil s názory Okresního soudu Praha-východ a Krajského soudu v Praze, podle kterých rodiče nesou významný díl zodpovědnosti za neštěstí. „Ani v případě, kdy by bylo zjištěno spoluzavinění dalších subjektů či působení dalších okolností na tragickém následku v podobě utonutí poškozeného, trestní odpovědnost dovolatelů (rodičů) by to nemohlo vyloučit,“ stojí v usnesení.