Motorkáři na Kdyňsku pustoší lesní cesty, policie je na ně krátká

Kdyně (Domažlicko) – Asi dvacítka bezohledných motorkářů ničí lesy na Kdyňsku v západních Čechách. Při svých průjezdech pustoší cesty, pole a vytlačují lesní zvěř. Nikdo je ale nedokáže zastavit, policie je na ně krátká. Mají přelepené poznávací značky a identifikovat je s helmami na hlavách je nemožné. Situace je už dramatická, motorkáři už dokonce srazili jednoho lesníka.

Známý je například květnový příklad z druhého konce republiky, z lesa z okolí Saleše na Uherskohradišťsku, kde vandalové zničili půdu, mladé sazenice buků a další porost. Způsobili tak škodu za 30 tisíc korun, vjezd do tamního lesa je přitom přísně zakázán. Zemědělci si zase stěžují, že motorkáři přejíždějí přes jejich pole, kde ničí hlavně obilí.

Těchto incidentů bude podle zjištění ČT nespočet. Enduro výlety se těší veliké oblibě, motorkáři nejraději jezdí mezi stromy v těžkém terénu. Někteří jezdci se na internetu vyptávají, kam vyrazit, a ti zkušení trasy na Kdyňsku za poplatek nabízejí svým kolegům z Německa. Nejčastěji se skupina pohybuje kolem Filipovy Hory a jezdí až k téměř třicet kilometrů vzdáleným Chudenicím.

Vandalové se policii jen smějí

Neúnosná situace v západočeském hraničním pomezí mezi Českým lesem a Šumavou trvá asi dva roky. Tehdy se podařilo s částí motorkářů domluvit a pár jich přestalo jezdit. Bohužel ale zbyla skupinka, která výzvy absolutně nerespektuje a pole a lesy dál v klidu ničí. Svým jednáním přitom porušují lesní zákon, za což jim hrozí pouze blokové pokuty.

Několik revírníků se již pokusilo motorkáře, které postupně doplnila řada jezdců na čtyřkolkách, chytit - neúspěšně. Jednoho z lesníků bezohlední jezdci dokonce porazili. Dokud je nechytí při činu, nemohou s vandaly nic dělat ani policisté. Motorkáři se tak úřadům mohou dál vysmívat. Lesní správa chce přesto nějaké řešení najít.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny