Praha 5 chce podat exekuci na taneční konzervatoř

Praha - Radnice Prahy 5 chce podat návrh na nařízení exekuce vůči pražské taneční konzervatoři. Ta nevyklidila areál Pod Žvahovem, ačkoliv jí to do poloviny července nařídil pražský městský soud. Škola s rozhodnutím nesouhlasí a dovolala se k Nejvyššímu soudu. Zároveň se u soudu domáhá zaplacení částky asi 2,5 milionu korun, které údajně investovala do pronajatého areálu.

Smíchovská radnice, které areál patří, tanečníkům náhradní prostory už dříve nabídla. Podle konzervatoře ale byly pro potřeby školy nevhodné. Zástupci městské části prohlašují, že areál chtějí i nadále využívat pro školské účely, o jeho dalším využití ale dosud radnice nerozhodla.

Žalobu na vyklizení areálu podala před volbami v roce 2010 radnice Prahy 5 v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS). Nové vední ve sporu pokračovalo. Soud v minulosti rozhodl, že nájemní smlouva, kterou radnice s taneční konzervatoří uzavřela, je neplatná. Důvodem je nesrozumitelnost a také to, že z ní není jasné, co je předmětem smlouvy a odkdy měla smlouva platit. Soudce obvodního soudu označil smlouvu za „právní paskvil“. Zástupci konzervatoře se celou dobu bránili tím, že smlouvu připravila radnice Prahy 5.

Spor o areál Pod Žvahovem trvá od roku 2005. Původně se jednalo o společný projekt konzervatoře s Gymnáziem Buďánka. Školy do areálu společně investovaly několik milionů korun. Gymnázium se před dvěma lety odstěhovalo a minulé vedení radnice pak odmítlo konzervatoři potvrdit nájemní smlouvu.