Celníci hledají mobilním rentgenem ukryté cigarety i uprchlíky

České Budějovice – Mobilní rentgen ozařuje nákladní auta na jihu Čech. Celníci tak zjišťují, jestli řidiči nepřevážejí nebezpečné látky nebo nepašují drogy či alkohol. Přenosný rentgen mají čeští celníci zatím jenom jeden, v minulosti s jeho pomocí odhalili skupinu uprchlíků nebo ukrytého zločince.

Během hodinové akce zkontrolovali celníci pět nákladních aut a dodávek. Oproti fyzickým prohlídkám bylo skenování rychlé, nebylo nutné vykládat bedny z nákladového prostoru a přístroj prozkoumal i útroby kamionu. „Technicky funguje na principu různé průstupnosti radarového záření různými materiály. Je-li v dokladech deklarováno homogenní zboží, a přitom se operátorům zobrazí zboží různých siluet, různé barvy, je potom důvod, aby proběhla podrobná kontrola a došlo k vykládce,“ popsal funkci mobilního rentgenu vedoucí českobudějovického Celního ředitelství Jaroslav Vlášek.

Nejčastěji nacházejí celníci v kamionech tajně převážené cigarety a minerální oleje. „Kontroly jsou zaměřeny na přepravu radioaktivního materiálu, cigaret, minerálních olejů,“ shrnul mluvčí celníků Vladimír Pešek. V roce 2006 ovšem celníci díky rentgenu odhalili skupinu uprchlíků, loni zase celostátně hledanou osobu.

Uprchlíci v kamionu
Uprchlíci v kamionu

Řidiči, kteří se chtějí mobilnímu rentgenu vyhnout, by si měli dát pozor zejména na nejdůležitější silnice. „Nasazujeme ho zejména u vysoce frekventovaných tahů,“ sdělil Jaroslav Vlášek.

Během loňského roku prošlo rentgenem na čtyři a půl tisíce nákladních aut, dodávek, cisteren a autobusů. Celníci tak odhalili tři tisíce nelegálně převážených cigaret a víc než 800 litrů nafty.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové