Rozhledna na Klínovci se na rok uzavře - dostane nový kabát

Boží Dar (Karlovarsko) - Na nejvyšším krušnohorském vrcholu Klínovci začala několik let připravovaná obnova historické rozhledny. O záchranu značně zchátralé věže se postará stavební firma, kterou si radnice vybrala v tendru. Práce mají skončit do poloviny příštího roku. Dříve akci stihnout nelze kvůli velmi krátké stavební sezoně v horách. Vlastníka objektu, obec Boží Dar, přijde oprava na 10,8 milionu korun.

Oprava v podstatě znamená vybudování repliky původní stavby. Její konstrukce je tak poškozená, že pouhá oprava nestačí. Letos by měla být rozhledna rozebrána ze dvou pětin. Dělníci už postavili kolem rozhledny lešení a začnou věž rozebírat. 

Postup prací ale do značné míry ovlivní právě počasí. Kdyby zima nepřišla příliš brzy, není vyloučeno to, že se stihne více, konstatoval božídarský starosta Jan Horník. „Jakmile bude konstrukce rozebraná, vznikne na jejím místě nový tubus, který bude opět obložený kameny,“ dodal starosta.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Boží Dar coby majitel rozhledny v minulých letech hledal finanční zdroje, jež by opravu rozhledny pokryly. Nakonec získal evropskou dotaci, která mu umožnila zahájit záchranu unikátní věže. Nová konstrukce zajistí lepší stabilitu stavby i její odolnost.

Rozhledna vznikla v roce 1884. Tehdy byla ovšem špatně založena a postupně se odklonila od svislé osy téměř o půl metru. Po odkrytí betonového nástřiku, kterým byla už kdysi opravena, začaly z věže vypadávat jednotlivé kameny a hrozilo její zhroucení.