Krumlovský depozitář skrývá vzácný korunovační kočár

Český Krumlov – Letní seriál o pokladech ukrytých v depozitářích pokračuje na zámku v českém Krumlově. I jedna z nejnavštěvovanějších památek v Česku totiž ukrývá před zraky návštěvníků cenné poklady svých sbírek – například korunovační kočár nebo pozlacené sáně Schwarzenberků.

Korunovace Marie Terezie českou královnou se roku 1743 zúčastnilo přes dvě stě českých šlechticů. Ve čtyřkilometrovém průvodu Prahou jel i kníže Josef Adam ze Schwarzenbergu v kočáře taženém třemi páry koní. „Průvod byl nesmírně okázalou a ceremoniální záležitostí. Kočár se používal pouze při návštěvách panovníků,“ říká kastelán Pavel Slavko.

Interiér kočáru Schwarzenberků
Interiér kočáru Schwarzenberků

Jak celá ceremonie korunovace jediné vládkyně českého trůnu vypadala, zachycují grafické listy, které památkáři našli v zámecké knihovně. Kníže Adam je vyobrazen jako třetí muž po královnině pravici. Důstojnosti jeho postavení odpovídá i kočár. „Vnitřek kočáru je tapecírován textilní tapetou a bohatým polstrováním pro pohodlí cestovatelů,“ popisuje Slavko. Teprve restaurování v roce 1999 okrylo původní bohatou barevnost kočáru. Překrýval ji totiž nátěr, kterým kočár opravili sami majitelé.

  • Rokokové sáně
    Rokokové sáně zdroj: ČT24
  • Rokokové sáně
    Rokokové sáně zdroj: ČT24

Za vraty zámecké konírny jsou ukryté také nedávno restaurované pozlacené sáně. Sloužily k zimním radovánkám šlechty.

Expozice historických dopravních prostředků by měla být zpřístupněna do dvou let. Korunovační kočár a rokokové sáně doplní řada dalších jedinečných exponátů, například koňských postrojů, hasičských a vojenských kočárů.

Video Reportáž Veroniky Kabátové
video

Reportáž Veroniky Kabátové