Klienti se musí omluvit svému právníkovi za pomluvu

Olomouc - Právník Jan Rytíř, který zastupoval klienty ve sporech se společností ČEZ, dnes uspěl u Krajského soudu v Olomouci s žalobou na ochranu osobnosti. Jeho dva bývalí klienti se mu musí omluvit za pomluvu, že vzal od ČEZu úplatek. Podle soudu mu navíc musí každý zaplatit 20 000 korun jako odškodné. Rozsudek není pravomocný, všechny zúčastněné strany se proti němu odvolaly.

Právník několik let zastupuje lidi kvůli údajně nezákonnému postupu ČEZu při vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny. Pomluva se jej prý osobně dotkla a poškodila ho i profesně. Kromě omluvy žádal od každého půl milionu korun.

Soud dnes oběma bývalým klientům uložil, aby se do budoucna zdrželi výroků o tom, že Rytíř přijal od společnosti ČEZ úplatek či nabídku výhodného místa ombudsmana holdingu. Nemají už také šířit informace o tom, že právník svým jednáním zmařil projednání žaloby spotřebitelů a skrýval se před klienty. „Žalovaní neprokázali oprávněnost svých výroků. Soud dospěl k závěru, že žalobce se svých práv domáhal oprávněně,“ uvedla soudkyně Martina Telcová.

„S verdiktem jsem naprosto spokojený, nicméně se odvolám, protože se odvolávají žalovaní. Chci, abych vyvážil lži, které o mně šíří. Čtyři roky jsem pro tyto lidi dělal zadarmo, soboty, neděle, napsal jsem tisíce stran. To, co udělali, mě hluboce lidsky zranilo,“ řekl Rytíř.

Nespokojeni naopak od soudu odcházeli oba žalovaní muži. „Svědci navržení žalobcem u tohoto soudu lhali. V některých bodech jsme schopni to prokázat, podali jsme proto několik trestních oznámení. Soud to nevzal v potaz, v každém případě se odvoláme. Věříme, že soud nás nakonec osvobodí,“ řekl jeden z bývalých klientů Pavel Škranc. Doplnil, že pomluvu o úplatku nikdy nešířil. Pokud zúčastněné strany odvolání skutečně podají, případem se bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Jaromír Volf a Pavel Škrane se musí omluvit svému někdejšímu advokátovi Janu Rytířovi za pomluvu.
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Kauza, kvůli které se vlastně právník s klienty dostal do konfliktu, naopak nedávno definitivně skončila. Nejvyšší soud odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který nesouhlasil se zastavením trestního stíhání. Případ se týkal skupiny 13 zaměstnanců ČEZu, kteří čelili obžalobě z toho, že k vymáhání dluhů za černý odběr elektřiny používali nevybíravé metody. Hromadné trestní oznámení kvůli postupu kontrolorů v minulosti podalo sdružení PPP - právní poradenství a pomoc, v jehož čele stojí právě Rytíř.

Podle policie muži bez povolení vstupovali na pozemky odběratelů a nutili je zaplatit vysoké částky za údajné neoprávněné odběry. Většina podezřelých případů se stala v Olomouckém a Moravskoslezském kraji a ve středních a severních Čechách. Olomoucký okresní i krajský soud však dospěl k závěru, že se trestného činu nedopustili. Rozhodnutí nakonec posvětil i Nejvyšší soud.