Ostravští Romové protestovali proti vystěhování před radnicí

Ostrava – Situace v ostravském ghettu v Přednádraží se vyhrotila. Už šest dní jim neteče pitná voda z kohoutku a obyvatelé, převážně Romové, si pro ni musí chodit k cisterně. Proto asi padesátka z nich protestovala přímo na radnici obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, kde jednali s místostarostou Tomášem Kuřcem.

V domech žije asi 200 lidí. Budovy patří firmě Domy Přednádraží podnikatele Oldřicha Roztočila, který je koupil před dvěma lety a chtěl postupně opravit. Zjistil ale, že to nejde kvůli porouchané kanalizaci. „Sklepy kvůli tomu jsou zatopené. Splašky se záchody tlačí až do prvního patra,“ řekl Roztočil.

Kvůli hygienickým nedostatkům byla v ghettu před rokem epidemie žloutenky. Kanalizaci nikdo neopravoval, protože nebylo jasné, komu vlastně patří. Podle Roztočila je vlastníkem město. Mluvčí magistrátu Michal Bayer ale uvedl, že kanalizaci v oblasti vlastní tři subjekty: město Ostrava, Ostravské opravny a strojírny a společnost Domy Přednádraží.

Ostravské ghetto Přednádraží
Zdroj: ČT24

Opatření k odstranění závad na kanalizaci určí podle Bayera vlastníkům odbor ochrany životního prostředí magistrátu, který s vlastníky zahájil koncem června správní řízení. Zda odbor vydá rozhodnutí do zákonem stanovených 90 dnů, ale není jasné. „Jedno ze správních řízení (se společností Ostravské opravny a strojírny) bylo přerušeno, neboť společnost podala určovací žalobu,“ uvedl Bayer.

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace navíc minulý týden v ghettu kvůli nezaplacené faktuře odpojila vodu. Roztočil řekl, že vodárny už déle se zaplacením nepočkaly. Jemu zase dluží část nájemníků. Voda však neteče nikomu z obyvatel ghetta - bez rozdílu, zda dluhy mají, nebo ne. Majitel jim zajistil zásobování cisternou.

Mluvčí obvodu Pondělíčková řekla, že radnice řeší problémy individuálně s jednotlivými rodinami a snaží se jim sehnat náhradní bydlení v ubytovnách. „Ze 44 rodin, které tam bydlí, jsou v 36 rodinách děti. Celkem 15 rodin už podepsalo smlouvy, přestěhují se do nové ubytovny v Cihelní ulici,“ řekla Pondělíčková. Podle Roztočila ale řada lidí stěhování odmítá a byty nechtějí vyklidit, i když jim skončily nájemní smlouvy. „Chci, ať se vystěhují neplatiči. Podal jsem trestní oznámení na policii,“ řekl podnikatel.

Video Reportáž Radka Wiglasze
video

Reportáž Radka Wiglasze

Reportáž Radka Wiglasze

2.8.2012, UD

Události, komentáře o napětí v ostravském ghettu