Za projekt na opravu zámku chceme kompenzaci, volají Středočeši

Praha – Středočeský kraj bude požadovat více jak čtyřmilionovou kompenzaci za projekt na rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Podle znaleckého posudku je totiž plán na opravu stavby nekvalitní a obsahuje chyby, které by rekonstrukci neumožnily provést. Rozpočet zhotovitele je ale údajně v pořádku. Posudek si vedení kraje nechalo vypracovat v souvislosti s vyšetřováním údajně zmanipulované zakázky spojené s korupční kauzou Davida Ratha (ČSSD). Ta se týká právě rekonstrukce zámku v Buštěhradu.

„Projektová dokumentace pro stavebně architektonickou část rekonstrukce střední části a východního křídla zámku Buštěhrad je zpracována velmi zjednodušeně a vyskytují se v ní chyby. Dle názoru znalce projektová dokumentace dosahuje stěží úrovně dokumentace pro stavební povolení,“ stojí v pasáži posudku firmy Bohemia Experts z 31. července 2012.

Z posudku rovněž vyplývá, že rozpočet zhotovitele rekonstrukce, firmy Konstruktiva Branko, je v pořádku. „Dle názoru znalce je celkový součet ohodnocených prací a materiálu (v předloženém rozpočtu) na zámek, nádvoří, interiéry v souladu se standardem a tedy i obvyklými cenami.“ Cenová odchylka se odlišuje „v míře běžných výkyvů obvyklých cen,“ uvedli znalci.

Vysoutěžená cena zakázky činí 181 milionů korun. „Cena, jak jsme vždy říkali, nebyla nadhodnocena. Policie okamžitě dostala od nás znalecký posudek také a my budeme postupovat podle zásad dobrého hospodáře,“ řekl mluvčí krajského úřadu Milan Smutný.

Rath a Buštěhrad

Policie bývalého hejtmana Ratha obvinila z korupce při opravě buštěhradského zámku a je ve vazbě. Zadržen byl s krabicí, v níž policie našla sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci zámku. Rath obvinění odmítá, myslel si prý, že v krabici je víno.

Podle původních plánů hejtmanství se mělo ze zámku stát multifunkční centrum pro pořádání plesů, koncertů nebo výstav s tanečním a konferenčním sálem se salonky. Rath tvrdil, že Kladensko získá prostory odpovídající úrovní pražskému Žofínu.


O osudu zámku rozhodne až nové vedení

Hejtmanka Zuzana Moravčíková (ČSSD) k závěrům řekla, že vedení Středočeského kraje se po právní analýze obrátí na firmu Aria, která projekt vypracovala. „A bude (vedení kraje) žádat kompenzace za nekvalitní zpracování projektu až do výše uhrazené částky 4,7 milionu korun,“ uvedla. Se zhotovitelem byla k poslednímu květnu 2012 uzavřena příslušná dohoda o ukončení veškeré spolupráce bez jakýchkoli dodatečných finančních nároků vůči Středočeskému kraji, dodala.

O dalším osudu buštěhradského zámku má podle čtvrtečního vyjádření hejtmanky rozhodnout až nové vedení kraje. Do voleb zastupitelstvo nehodlá žádný návrh týkající se zámku předkládat. Opoziční občanští demokraté upozornili na nedostatek informací o celé záležitosti a obávají se, že kraj nechá problém na obci.