Správa parku zakázala vědcům vjezd, museli na kolech

Klatovy - Do šumavské lokality Na Ztraceném ráno vyrazili vědci z mezinárodní Společnosti pro ochranářskou biologii (Society for Conservation Biology), nelíbí se jim postup správy parku při kácení stromů s kůrovcem. Loňské i letošní zásahy Na Ztraceném považují za zbytečné. Podle některých účastníků schůzky Správa NP Šumava dokonce kácela a odkorňovala i stromy, které kůrovec vůbec nenapadl, nebo z nich zmizel ještě před samotným zásahem. Správa parku ale vědcům v jejich bádání příliš vstříc nevyšla - úředníci jim zakázali vjet do parku vlastním autem, nakonec do terénu vyrazili na kolech.

„Docházíme k tomu, že tady fůra kácení byla zbytečná, protože to, co se kácelo loni, kůrovce nezastavilo. Dneska je ho tu vlastně nejvíc na celé Šumavě,“ řekl pro ČT Pavel Kindlmann z Ústavu pro životní prostředí Univerzity Karlovy. Vědci ze společnosti hodlají kvůli postupu správy parku vypracovat zprávu pro Evropskou komisi, ta by měla v září zahájit vyšetřování přestupku unijních předpisů o ochraně přírody.

Správa šumavského parku se proti stanovisku ohradila. Díky šachovnicové metodě, což je právě částečné kácení a odkorňování stromů nastojato, se jí prý podařilo alespoň částečně kůrovcovou kalamitu zastavit. Podle místopředsedy rady NP Šumava Antonína Schuberta zásahy proti kůrovci chránily mnohem cennější ekosystémy.

Video Reportáž Zdeňka Mlnaříka
video

Reportáž Zdeňka Mlnaříka

Vědecká společnost mimo jiné žádala o povolení vjezdu Na Ztracené vlastním vozem. To ale správa parku zamítla. „Vydat povolení ze dne na den není možné. O tomto povolení rozhoduje státní správa celé měsíce,“ odůvodnil postup mluvčí šumavské správy Pavel Pechoušek.