Cyklostezka na Rychnovsku se protahuje a prodražuje

Rychnov nad Kněžnou - Zatím jen samé problémy přináší stavba cyklostezky, která vzniká mezi Kostelcem a Lípou nad Orlicí na Rychnovsku. Náklady na její dokončení rostou a to zatěžuje obce, které se na stavbě podílejí. Znovu a znovu se taky odkládá i termín předpokládaného dokončení. Obce tak doplácejí na to, že se původně snažily ušetřit.

Stezka za více než dvacet milionů korun, jejímž investorem je Dobrovolný svazek obcí Orlice, měla být dokončena loni v prosinci, později se termín přesunul na letošní červenec. Stavba ale stále hotová není. 

Téměř osm kilometrů dlouhá stavba se už prodražila více než o pětinu. Proto muselo být vypsáno nové výběrové řízení na zhotovitele zbývajících prací. „Nebyl proveden ani hydrogeologický průzkum. A protože tady jsou mokřiny, přináší to velké problémy, firma musí dělat vícepráce,“ řekla starostka Častolovic Jarmila Novohradská (nestr. za ODS). Častolovice zaplatily už tři sta tisíc korun navíc oproti předpokladu. 

Protože je stavba z větší části financována z evropské dotace, prodloužení prací musel odsouhlasit zprostředkovatel peněz, Úřad Regionální rady. „Svazek obcí nás požádal o posunutí termínu na dokončení na konec letošního roku, vyšli jsme jim vstříc,“ potvrdila mluvčí Regionální rady Severovýchod Eva Jouklová. Starostové ale doufají, že veškeré práce skončí nejpozději do poloviny října.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka