Při kontrole sběračů borůvek pomohli v Jeseníkách policisté

Bruntál – Borůvková sezóna v Jeseníkách je v plném proudu. Plody dozrávají i v nejcennějších částech pohoří, kde je pohyb mimo značené stezky zakázaný, a proto oblast hlídají strážci přírody. Někdy jim v terénu mimořádně pomáhají i policisté.

Ochranáři přírody spolu s policisty vyrážejí na obhlídku už brzy ráno. Nejdříve u rekreačních chat kontrolují auta, zda mají za sklem povolení k vjezdu do národní přírodní rezervace. Právě porušení zákazu vjezdu do lesa je podle Pavly Welnové z územního odboru Policie ČR Bruntál vůbec nejčastějším přestupkem.

Michal Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky navíc upozorňuje, že borůvkáře neodradí od sběru ani špatné počasí. „Chodím na borůvky kvůli tomu, že není práce a prostě si potřebuji přivydělávat. Policistů se bojím, ale prostě musím,“ svěřil se jeden ze sběračů.

Maximální pokuta, kterou může strážce přírody na místě sběrači udělit, je tisíc korun. Ve správním řízení to ale může být i mnohonásobně víc. Na borůvky jezdí zpravidla početné skupiny. Pomocí hřebenů očesávají borůvčí a chodí do míst, kde nemají co dělat.

Video Reportáž Andrey Švubové
video

Reportáž Andrey Švubové