Dobrovského tunely v Brně se otevřou 31. srpna

Brno - Dobrovského tunely v Brně se po zdlouhavých komplikacích otevřou pro dopravu 31. srpna. Řidičům by měly umožnit rychlejší a jednodušší průjezd Královým Polem a Žabovřeskami. O termínu zprovoznění tunelů informoval ředitel stavby z Ředitelství silnic a dálnic Vladimír Macík. Přes kilometr dlouhé tunely, které jsou klíčovou součástí brněnského Velkého městského okruhu, se stavěly od začátku roku 2008 a stály 12 miliard korun.

Tunely jsou už hotové a každý den se v nich testují technologická zařízení. „Pravidelně sem chodí zástupci Integrovaného záchranného systému a dolaďují všechny drobnosti, aby nedošlo při provozu ke kolapsu. Všechno se taky vyhodnocuje přes centrální dispečink,“ uvedl Macík.

V provozu už jsou některé související stavby. „Pro motoristy to bude velmi výrazné ulehčení, protože dosud se jezdilo po povrchu přes řadu křižovatek,“ řekl Macík. Plynulý bude průjezd od svitavské radiály na dálnici D1, lépe se pojede také na Lesnou a do Židenic, které však budou nadále přetížené. Jejich odlehčení se očekává až v roce 2021, kdy by měly být v provozu nejdelší brněnské tunely pod městskou částí Vinohrady. V Brně už nyní fungují dva tunely, a to Bohunický a Husovický. 

Začátek stavby Dobrovského tunelů se o rok opozdil kvůli protestům majitelů okolních domů, kteří se obávali dopadu na životní prostředí. Kvůli nim byla stavba i na několik týdnů zastavena. Aktivisté se s Ředitelstvím silnic a dálnic dohodli až loni na podzim a stavba tak mohla pokračovat.