Chyby v dotacích neberou konce, Brusel dal stopku ROPu Severovýchod

Praha - Odhalená pochybení v projektech dotovaných z peněz Evropské unie neberou konce. Auditoři ministerstva financí tentokrát našli chyby v už proplacených projektech Regionálního operačního programu Severovýchod, který rozděluje dotace v Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Brusel potrestal celý program a České republice neproplácí žádný z jeho projektů. Program sice nyní vyplácí dotace dál, ale na dluh, z peněz půjčených od státu. Manažeři programu s výsledky kontroly nesouhlasí. Spor má nyní vyřešit antimonopolní úřad.

Auditoři vybrali namátkou desítky projektů dotované částkou dvě miliardy korun. Chybovost v programu Severovýchod vyšla kontrolorům na 2,64 procenta, EU ale povoluje chyby jen do dvou procent. „Pokud chybovost bude větší než dvě procenta, tak se může jednat o vrácení prostředků. Kdyby to dopadlo úplně nejhůř, může jít o desítky milionů korun,“ řekl ČT hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD).

Radnici v Králíkách například auditoři vytkli, že během stavby vojenského muzea za 77 milionů korun zásadně změnila projekt a zaplatila o 36 procent víc, podle zákona může zaplatit za „vícepráce“ jen o 20 procent víc. Radnice ale kritiku odmítá. „Bylo potřeba udělat změnu v konstrukci střechy, protože jsme v oblasti, kde je hodně sněhu a ta původně navržená střecha by neměla takovou nosnost,“ uvedla starostka Jana Ponocná (Naše město). Vypočet je podle Králíků navíc špatný, navýšení bylo jen šestnáctiprocentní.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Dopravní podnik v Liberci zase rozdělil zakázku na opravu tramvajové trati do dvou, i když podle kontrolorů nesměl. Liberecká firma zase deklarovala, že je střední velikosti, i když patřila do vyšší kategorie. Na evropskou dotaci na sportoviště tak neměla nárok.

Králíkům hrozí, že budou muset vracet deset milionů, Liberec dokonce 80 milionů korun. Manažeři programu s výsledky kontroly nesouhlasí, chybovost je podle nich do dvou procent. Spor má nyní vyřešit antimonopolní úřad.