Do Svratky na Brněnsku unikly kaly z čistírny odpadních vod

Veverská Bítýška - Z čistírny odpadních vod ve Veverské Bítýšce na Brněnsku unikly v noci na dnešek kaly do slepého ramene Svratky. Vodohospodáři se nyní snaží zabránit tomu, aby se dostaly do Brněnské přehrady. Proč kaly unikly do vodního toku, to se neví. Větší úhyn ryb to nezpůsobilo. Vodohospodáři odebrali vzorky kontaminované vody k laboratornímu zkoumání. Budou monitorovat její kvalitu.

Nehoda se stala v prostoru nad Brněnskou přehradou. Kaly unikly do slepého ramene a plavou po hladině. Hasiči postavili nornou stěnu a pokusí se je odčerpat hadicemi fekálního vozu.

Slepé rameno Svratky leží nedaleko místa, kde vodohospodáři vypouštějí do Brněnské přehrady síran železitý. Je to jeden ze způsobů, který hubí ve vodě sinice a přehradu udržuje čistou. „V souvislosti s touto nehodou jsme se rozhodli preventivně na čas zvýšit množství vypuštěného síranu,“ doplnila mluvčí.

Vodohospodáři se snaží již léta vyčistit Brněnskou přehradu od sinic a řas, aby opět sloužila rekreaci. Jde o náročný a ojedinělý projekt. Už přišel na více než sto milionů korun.