Střelec se pokouší vyvraždit bizoní stádo na Plzeňsku

Radimovice - Na severu Plzeňska řádí neznámý střelec, který likviduje bizoní stádo. V Radimovicích jen od čtvrtka zabil pět zvířat. Pitva potvrdila, že zvířata před smrtí trpěla a postupně umírala na vnitřní zranění. Majitel stáda je zoufalý, přišel totiž o tři vzácné samice. První střelené zvíře bylo nalezeno minulý čtvrtek, poslední dnes ráno.

Soukromý zemědělec Jiří Löwy měl ještě na začátku týdne ve svém bizoním stádu patnáct kusů, po řádění neznámého střelce ale přišel o třetinu z nich. Škoda je podle majitele nevyčíslitelná. Ztratil hned tři samice, které rodí jediné mládě ročně. Střelec si ale jako cíl vybral i dvě telata. A kvůli běsnění může zemřít ještě další mládě, bez matky dlouho nepřežije. „Když nedostane mléko od bizoní mámy, tak zajde taky,“ poznamenal Löwy.

Podle nařízené pitvy zvířata trpěla. Střelec je zasáhl tak, že nebyla na místě mrtvá. Se zraněním přežívala i den. Následně v bolestech podlehla vnitřní hnilobě. „Věc si převzala služba kriminální policie a vyšetřování pro podezření z trestného činu poškozování cizí věci,“ uvedl policejní mluvčí Josef Aubrecht.

Video Reportáž Davida Havleny
video

Reportáž Davida Havleny

Motiv činu je zatím neznámý. Podle majitele bizonů zatím ale může být závist. „Pokud někdo něco proti mně má, tak ať přijde,“ vyzývá střelce Jiří Löwy. Poslední střelený bizon byl nalezen dnes ráno. Pokud by pachatel postupoval stejně rychle jako doposud, brzy přijde chovatel o celé stádo.