Náhrada vyhořelé Dyje je na Vranovské přehradě

Vranov nad Dyjí (Znojemsko) – Na vodu Vranovské přehrady je spuštěna loď, kterou si koupil podnikatel Martin Balík jako náhradu shořelého plavidla Dyje. Jde opět o použitou výletní loď, která v minulosti brázdila balatonské vlny. Na Vranovské přehradě se měla nová loď plavit již brzy ráno, špatné počasí však její spuštění zkomplikovalo.

Kvůli silnému větru bylo spuštění nového přírůstku vranovské flotily odloženo, původně se měla loď ve vodě ocitnout již v šest hodin ráno, nakonec však musela čekat ještě několik hodin.

Stejně jako svoji nešťastnou loď Dyji pořídil podnikatel Balík i nové plavidlo v Maďarsku. „Dosud se plavila po Balatonu. Naším cílem bude dát loď do pořádku tak, aby v září začala vozit turisty,“ uvedl Balík. Plavidlo vyrobené v roce 1962 je 27 metrů dlouhé a může pojmout až 150 cestujících. Není klasickým výletním člunem, ale takzvaným hydrobusem. Technický stav plavidla je i přes jeho stáří dobrý, majitel ale před zahájením turistického provozu musí vylepšit jeho vzhled.

Loď je jediná, kterou bude Martin Balík na Vranově provozovat, bude se však setkávat s dalšími dvěma plavidly konkurenční firmy. Nahradí starší výletní loď Dyji, která rovněž patřila mezi tzv. hydrobusy. Ta v červnu za nejasných okolností vyhořela, podle policie šlo s největší pravděpodobností o dílo žháře. Balík nyní dostal darem bezpečnostní zařízení, které má pomoci zabránit dalším případným požárům.

Video Nová výletní loď na Vranově
video

Nová výletní loď na Vranově