Karlovarský kraj chce od KMV zchátralé budovy v Kyselce

Kyselka (Karlovarsko) – O bezúplatný převod zchátralých budov bývalých lázní Kyselka požádal Karlovarský kraj společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) a Revitalizační investiční společnost. Podle hejtmana Josefa Novotného by se potom o budovy starala Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD), která stav starých Mattoniho lázní dlouhodobě kritizuje. Jak vlastníci budov na žádost kraje zareagují, však není jisté.

ASORKD již dříve sama žádala KMV a Revitalizační investiční společnost o převod chátrajících lázeňských budov, ale neuspěla. Kraj proto nabídl pomoc. Viceprezident asociace Martin Kadrman přesto o úspěchu pochybuje. „Mám obavu, že snaha kraje neuspěje a majitelé Kyselky odpoví, že objekty převedou pouze tomu, kdo bude financovat jejich opravu,“ uvedl.

Prezident ASORKD Pavel Ries ovšem nedávno oznámil, že asociace má zdroje k opravě. Základní práce by mohly stát 50 až 60 milionů korun. „Například jedna soukromá firma nám už nabídla, že by zastřešila dva objekty. Chceme založit veřejnou sbírku a využít i nabídek Čechů z celého světa, kteří se ozývají s tím, jak by mohli pomoci,“ uvedl Ries.

O žádosti o bezúplatný převod budov nejprve na kraj a poté na ASORKD hovořili zástupci asociace již v červnu. Dosud však právníci krajského úřadu zjišťovali, zda je vůbec taková transakce možná. Nyní už má hejtman jistotu, že převod lázní není v rozporu se zákony. Předběžná dohoda, že asociace budovy přebere, by měla být uzavřena ještě před podpisem eventuelní smlouvy o převodu mezi současnými majiteli a krajem. „Musí to být pojištěno tak, aby objekty nezůstaly kraji. Opravu musí zajistit ASORKD například ze sbírky, jíž pořádá,“ podotkl hejtman.

Samotné Karlovarské minerální vody po letech čekání i samy začaly uvažovat o opravě dvou budov, které jim patří. Zhruba za 60 milionů korun má být rekonstruován dům Stallburg a Löschnerův pavilon. Podklady pro stavební povolení se zabývají úředníci karlovarského magistrátu a památkového ústavu v Lokti.