Policie obvinila stavebníka za pád domu na ženu

Olomouc – Jednoho ze stavebníků, kteří rekonstruovali dům v centru Olomouce, obvinila policie kvůli zřícení části budovy. Štít domu loni spadl na kolemjdoucí ženu a usmrtil ji. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že muž, který dozoroval na opravě domu, aniž by měl odbornou kvalifikaci, špatně odhadl vychýlení zdi. Měl se tak dopustit usmrcení z nedbalosti.

Obvinění za smrt seniorky padlo po dlouhém vyšetřování a krátkém sporu policie se státním zástupcem. Vyšetřovatelé totiž případ zprvu odložili. Viníka tragédie začali znovu hledat, když jim státní zástupce po stížnostech pozůstalých případ vrátil. „Policejní komisař zahájil trestní stíhání proti jednomu z pracovníků, kteří prováděli poslední významnější opravu fasády. Muž byl obviněn z usmrcení z nedbalosti, trestní sazba je v tomto případě až tři roky,“ shrnul výsledek nového vyšetřování státní zástupce Jaroslav Rašendorfer.

Muž, který byl obviněn, neměl podle žalobce příslušnou odbornost pro stavební dozor. „Je mu kladeno za vinu, že kdyby byl na místě odborník, který by splňoval odborné požadavky na stavební dozor, zjistil by tehdejší vychýlení zdi a minimálně musel stavbu přerušit a seznámit majitele s touto skutečností,“ přiblížil státní zástupce. Rašendorfer ovšem upozornil, že je případ složitý a dále bude nutné například zjistit, jak se na štítové zdi mohl podepsat čas, který uplynul od opravy do pádu štítu.

Jednatel společnosti, která budovu vlastní, Viliam Vidovič, je zahájením trestního stíhání překvapen. „Od samého začátku říkáme, že nevíme o tom, že by tam bylo něco v nepořádku,“ podotkl.

Neštěstí se stalo loni v říjnu, tedy asi dva roky po opravě domu z 19. století. Na ženu, která šla po ulici 8. května, spadly sutiny ze zříceného štítu. Atika – architektonický prvek sloužící k pohledovému zakrytí střechy – při pádu strhla závěs trakčního vedení pro tramvaje, který byl na domě připevněn. Žena na místě zemřela.

Podle statika Jaromíra Vrby, který k neštěstí vypracovával znalecké posudky, hrála svou roli i technická závada. Atikové zdivo mělo podle něj nedostatečnou stabilitu, která byla umocněna jemným chvěním, když kolem projížděly tramvaje.