Kvůli úniku kyseliny evakuovali hasiči na Českolipsku 50 lidí

Stráž pod Ralskem (Českolipsko) - V průmyslovém areálu ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku likvidovali dnes odpoledne hasiči únik zhruba 200 litrů směsi kyselin sírové a chlorovodíkové. Preventivně evakuovali 50 zaměstnanců sousední firmy zabývající se zpracováním vyřazených elektrických spotřebičů. Město nebezpečné plyny a páry nezasáhly, zraněn nikdo nebyl.

Podle mluvčí českolipské policie Ivany Balákové prováděla specializovaná firma v areálu v ulici Pod Vinicí úklid. Při manipulaci se sudy se jeden z nich prorazil a celý obsah se vylil na betonovou plochu. „Pracovníci okamžitě směs zasypali sorbentem a přivolali hasiče,“ řekla Baláková. Policie podle ní zjišťuje příčiny a následky události a teprve pak rozhodne, zda bude někdo obviněn.

Podle mluvčího hasičů Daniela Mlčocha musel být prostor uzavřen. „Vzhledem k možnosti úniku nebezpečných plynů a par jsme zkrápěli místo zásahu vodní mlhou a prostřednictvím operačního střediska vyrozuměli pracovníky ministerstva životního prostředí a starostku obce,“ řekl mluvčí hasičů. Na místě zasahovalo pět profesionálních a dobrovolných jednotek hasičů v ochranných protichemických oděvech. „Zásah byl ukončen v 16:00,“ dodal Mlčoch.