Liberečtí tygříci jsou holka a dva kluci

Liberec - Po osmi týdnech odhalili chovatelé ze zoologické zahrady v Liberci pohlaví tygřích trojčat. Koťata bílých tygrů, která se narodila 1. července, jsou dva samci a jedna samička. Tygříci dnes absolvovali povinnou veterinární prohlídku a také vážení, čipování a očkování.

Matka trojčat Surya Bára přečkala zhruba dvacetiminutový zákrok ve venkovní expozici, kam už 14 dní po ránu běžně chodí. Chovatele ji jen oddělili. „Vše se odehrálo bez zbytečných prodlev s cílem minimalizovat stresovou zátěž matky i koťat,“ dodal mluvčí zoo Ivan Langr. Kontrola ukázala, že mláďata prospívají a jejich váha se pohybuje od 6,3 kilogramu, které má samička, až po 6,9 kilogramu největšího samečka.

Jména mláďata zatím nemají, díky znalosti pohlaví dnes ale zoo spustila finální výběr jmen, která tygříci dostanou při křtinách 8. září. Z 2 240 návrhů došlých do zoo od zájemců z veřejnosti bylo již na začátku týdne vybráno 69 samčích a 64 samičích jmen, která postoupila do dalšího kola. Z nich se nejprve vytříbí dvacítka nejlepších pro obě pohlaví, která následně projde dalším výběrem.

„Na konečné podobě jmen se bude kromě zaměstnanců zoo částečně podílet i veřejnost a kmotři, kteří přijali účast na křtinách. Jejich jména ale prozradíme až příští týden,“ poznamenal Langr. Vítězný návrh odmění zoo nejen upomínkovými předměty a účastí vítěze na křtinách, ale také poukazem na zážitkový program Ošetřovatelem v zoo na úseku šelem.

Liberecká zoo chová bílé tygry od roku 1994, úspěšný odchov se podařil teprve podruhé. První mláďata přišla na svět před deseti lety 10. května 2002 a dostala jména Achilles, Afrodita a Artemis. Desetiletá samice Isabella tehdy porodila mláďat pět, dvě ale nepřežila. Zahrada o tuto tygřici přišla v roce 2009, kdy ji zabila dvojice lvů, kteří pronikli do její expozice.