Brusel utáhl kohoutky Středočeskému kraji

Praha - Evropská komise nebude až do odvolání posílat peníze Regionálnímu operačnímu programu Střední Čechy. Důvodem je kauza okolo bývalého hejtmana Davida Ratha, který je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku za údajné zmanipulování opravy buštěhradského zámku. Evropská unie má tak obavy, aby její peníze nešly do nepovolaných kapes. Vyplývá to z varovného dopisu komise, který má ČT k dispozici.

„V současné době tento operační program nemůže dostat žádné prostředky ze strany Evropské komise. Až do odstranění výtek v dopise nebudou platby obnoveny,“ uvedl mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR Martin Stašek.

Podle náměstka ministra pro místní rozvoj Daniela Brauna bude muset ROP Střední Čechy provést do konce roku určité kontroly a ověření v oblasti veřejných zakázek a schvalování projektů. Vedení programu chce komisi navrhnout, že projekty bude nově kontrolovat více lidí. V praxi by tak jeden projekt připadl na kontrolu dvěma právníkům.

Podle vedení operačního programu se ale zatím žadatelé o dotace bát nemusí. Program funguje standardně a přijímá žádosti o nové projekty. Krok unie nebude mít dopad ani na letošní rozpočet. Ministerstvo financí pro jistotu zastavilo posílání žádostí o platby do Bruselu již dříve.

Video Reportáž Romana Gazdíka + rozhovor s Danielem Braunem
video

Reportáž Romana Gazdíka + rozhovor s Danielem Braunem