Mládě pandy červené vykouklo na svět. V Praze vůbec poprvé

Praha - Poprvé v historii Zoo Praha se podařilo odchovat mládě pandy červené. Na první přírůstek čekali ošetřovatelé téměř šedesát let, od roku 1955, kdy pražská zoo s chovem těchto zvířat začala. Mládě se narodilo koncem května a nyní konečně opustilo porodní budku. Zdá se, že v pořádku přestálo kritické první měsíce života, podle ošetřovatelů se má čile k světu. „Se zveřejněním radostné zprávy jsme čekali právě na dobu, kdy své útočiště začne opouštět,“ uvedla zoo.

Matkou je sedmiletá samice Maria, otcem pětiletý samec Pat. Pandy červené jsou podle chovatelů velmi choulostivé. „Pokud se vše nepodaří během jedné říje, je třeba čekat na úspěch další rok,“ řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Panda pochází z centrální Asie z oblasti Himálaje a žije ve výškách od dvou do čtyř tisíc metrů nad mořem. Její chov v zajetí je velmi náročný. Ve volné přírodě žijí zvířata samotářsky a sdružují se pouze v době páření. Doba březosti samice je od 90 do 150 dnů a většinou se rodí jedno až dvě mláďata. Dožívají se 13 až 15 let. Dříve byla panda červená považována za blízkou příbuznou pandy velké. Zoologové jí však později vymezili samostatnou čeleď pandovitých, zatímco pandu velkou zařadili mezi medvědovité.