Zámek Rudoltice má dobrovolnou kastelánku, díky ní i historii

Rudoltice (Orlickoústecko) – Na kopci nad Rudolticemi u Lanškrouna stál kdysi Liechtensteinský zámek. Po požárech se z něj sice dochovala jenom malá část, tu se ale rozhodla zpřístupnit kastelánka Krasava Šerkopová, která také začala zkoumat historii zámku. Pátrala především ve vzácných rukopisech ve vídeňském archivu, s pomocí dobrovolníků dala dohromady expozici a shání další materiály.

Klíčové informace o historii rudoltického zámku ukrývaly staleté dokumenty ve vídeňském Liechtensteinském archivu. Pro kastelánku přeložil ručně psané dokumenty jeden z návštěvníků zámku. „Už první požár byl velice rozsáhlý. Kromě poškození budovy – prasklo dvacet sloupů ve třetím patře – hlavně shořely celé krovy. To jsme vůbec nevěděli,“ přiblížila Krasava Šerkopová, co dokumenty skrývaly.

S výsledky svého bádání teď kastelánka seznamuje turisty. Vystavené jsou v rudoltickém zámku i vybrané kopie starých dokumentů. Návštěvníci jsou z činnosti kastelánky nadšeni. „Kdyby nebylo to nadšení, tak by to tady nebylo,“ poukázala Zdena Lédlová, která si přišla zámek prohlédnout. Sama kastelánka se však občas sama sobě diví: „Občas si říkám, že jsem trochu cvok. Dělám to bez jakékoli dotace, podpory nebo platu.“

Zámek Rudoltice u Lanškrouna
Zámek Rudoltice u Lanškrouna

Zámecké prohlídky vedou i do podzemí, které kdysi sloužilo jako sklad piva a pod klenbami dokonce projížděly koňské povozy. Právě podzemí je hlavním cílem zájmu kastelánky Šerkopové. Chtěla by v archivech nalézt jejich plány.

Vše je ale závislé na činnosti Krasavy Šerkopové, případně dalších dobrovolníků. Na důkladný průzkum zámeckého areálu moderní technikou nejsou peníze.