K uspořádaní referenda chybí 16 procent podpisů

Plzeň - Přesně 2 141 podpisů, tedy 16 procent z požadovaných téměř 14 tisíc, chybí k vyhlášení referenda o stavbě obřího obchodního domu v Plzni. Až dnes plzeňský magistrát předal navrhovatelům zprávu o vadách jejich petiční akce. Úředníci totiž neuznali některé podpisy kvůli duplicitě nebo špatně uvedené adrese. Lidé boující proti výstavbě na místě zbouraného domu kultury musí chyby odstranit nejpozději do 12. října. Návrh ale chtějí znovu předložit už v pondělí.

Návrh má podle radnice několik formálních vad. Podle Martina Marka, zmocněnce
aktivistů, jsou prohozené adresy dvou členů přípravného výboru a jeden z jeho osmi členů má mimoplzeňskou adresu. K podání návrhu na lidové hlasování přitom stačí tři členové.
Magistrát chce ještě vyčíslit odhad nákladů, které by si úspěšný plebiscit vyžádal.

Aktivisté se budou snažit všechny vady odstranit do pondělí, kdy chtějí předložit návrh
na referendum znovu. „Dnes ve 12:00 jsme měli 1 300 dalších podpisů,“ uvedl Marek s tím, že ve sbírání budou pokračovat o víkendu. „Zároveň kontrolujeme to, co magistrát vyřídil. Ze vzorku šesti podpisů, označených jako nečitelné, jsou dva v pořádku a našli jsme jména i na internetu,“ doplnil Marek.

Další vadou jsou podle magistrátního úředníka Romana Matouška nedostatečně formulované „předpokládané náklady spojené s realizací rozhodnutí v referendu“. "Napsali tam, že je
nepředpokládají. Nulu ale považujeme za hrubě nereálnou. Pokud zasáhnete do území, budou nějaké osoby dotčené," uvedl.

Investor, český developer Amádeus, by mohl po městě vinou zmařené investice požadovat například úhradu demolice kulturního domu, která přišla na stovky milionů korun. „Dělali jsme si na to právní analýzu a do doby, než získá pravomocné územní rozhodnutí, tak nic takového nehrozí. Investor by mohl soudně požadovat náhradu škody, ale v případné arbitráži by neuspěl,“ uvedl Marek. Plzeň by podle něj pouze změnila územní plán, což dělá v rámci běžných činností.

Referendum proti stavbě obchodního centra
Zdroj: ČT24

Odhad nákladů konání samotného referenda radnice považuje za relevantní. Pokud by se konaly spolu s krajskými volbami 12. a 13 října, jak navrhují aktivisté, činily by asi 1,2 milionu korun, v jiném termínu by byly podle odpůrců stavby pětkrát vyšší. Kdyby se hlasovalo současně s volbami do krajů, zajistilo by to v referendu potřebnou zákonnou účast alespoň 35 procent voličů, tvrdí aktivisté. 

Matoušek dnes slíbil, že se radnice začne opakovaným návrhem zabývat hned po jeho obdržení. Navrhovatelé mají dle zákona minimálně sedm dnů na odstranění vad, ale město jim dnes dalo více než padesát dní, „abychom se vyhnuli případným sporům“.