Firma Basgas chce znovu průzkum těžby z břidlic

Náchodsko – Těžba břidlicového plynu ve východních Čechách je tématem, které k nelibosti místních znovu ožívá. Australsko-americká firma Basgas z koncernu Hutton Energy totiž znovu požádala ministerstvo životního prostředí o vymezení území pro průzkum těžby této suroviny metodou hydraulického štěpení. Žádost zahrnuje část Náchodska a Trutnovska. Oproti té původní vypustila firma chráněné území.

Hlasitý byl březnový nesouhlas lidí na Náchodsku se záměrem průzkumu těžby břidlicových plynů. Přesto Basgas žádost opakuje. Na mapě území, kde chce výskyt plynů zkoumat, je Červený Kostelec, Trutnov, Úpice a další obce. Hutton Energy zmenšila oblast, o kterou žádá, aby z ní vyňala veškeré oblasti, které mohou být citlivé z hlediska životního prostředí – tak zní vyjádření zástupců firmy.

Původní území bylo 777,54 kilometrů čtverečních, nová žádost se týká 281 kilometrů čtverečních, jak informoval místostarosta Červeného Kostelce Richard Bergmann. Žádost znovu posoudí hradecká pobočka ministerstva životního prostředí. Ta vloni území pro průzkum určila, ale po silném odporu obcí zasáhl ministr Chalupa a vrátil projednání na začátek.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Účastníky řízení zůstává 25 měst a vesnic Náchodska a Trutnovska. „Obcím, které zůstaly v zájmovém území, bychom rádi pomohli, protože hlavní aktivita odporu byla převážně tady na Náchodsku,“ uvedla starostka Hronova Hana Nedvědová (Patrioti). Obce spoléhají i na návrh nového zákona tří senátorů Pakosty, Trpáka a Oberfalzera. Zákon vymezuje, co je to metoda hydraulického štěpení hornin při těžbě břidlicových plynů, a tuto metodu na území České republiky zakazuje.

Břidlicový plyn se těží z hloubky až dvou a půl kilometru. Do vrtů se tlačí voda a chemikálie, těžba je hlučnější než u běžného zemního plynu. Petici proti průzkumu podepsalo 20 tisíc lidí.