Projekt Čistá Cidlina řeší Jičínsko i po jeho ukončení

Jičín – Stavba čistíren odpadních vod na Jičínsku – projekt Čistá Cidlina – sice skončil, ale spor o to, zda včas, nebo se zpožděním, běží dál. Odpověď hledá nejen představenstvo Vodohospodářské společnosti, ve hře je totiž velká smluvní pokuta pro dodavatele. Objednalo si kvůli tomu i právní rozbor. Zatím ho ale nechce převzít ani číst, natož zveřejnit. Projekt vyšetřuje také policie a antimonopolní úřad.

Zdraví Cidliny pomohly čistírny za víc než 600 milionů. Dostavěl je Geosan včas podle smlouvy? „Termín nesplnil, toto zpoždění je zhruba jeden rok,“ tvrdil již v březnu tohoto roku ředitel VOS Jičín Václav Matula a člen představenstva VOS, zastupitel Jičína Luděk Havel (Sdružení pro Jičín) doplnil: „Stavba skončila víc než rok a půl po vysoutěženém termínu. A my, jako představenstvo, musíme tento nesoulad řešit.“ S tím však mluvčí Geosan Group Vlasta Končelová nesouhlasí: „Dílo Čistá Cidlina bylo předáno řádně a včas, bez vad a nedodělků.“

Pokud má pravdu ředitel Matula i zastupitel Havel, musel by Geosan platit gigantickou pokutu. Teoreticky přes tři miliardy korun. V soutěži totiž slíbil zaplatit 10 milionů za každý den prodlení. Tím získal body a vyhrál. „Já bych viděl jako nejlepší řešení začít vymáhat smluvní pokutu a soud rozhodne, na čí straně je pravda,“ dodal Luděk Havel.

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Analýza veřejné zakázky je zatím utajená. „Dohodneme na představenstvu, jestli to vůbec zveřejníme a kdo to dostane. Já se stále obávám, že opravdu hrozí určité nebezpečí. Že to do ruky dostane třeba i nějaká protistrana – nevím, jaké tam jsou kde vazby – a že by jí to mohlo pomoci při případném soudním sporu,“ prohlásil předseda představenstva VOS, starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr (nestr.) a místostarosta Jičína Petr Hamáček (Sdružení pro Jičín) podotkl: „Pro mě je zvláštní, že si společnost objedná nějaké stanovisko a pak ho její představitelé nechtějí vidět. To je pro mě do nebe volající.“

Projekt Čistá Cidlina vyšetřují policisté i antimonopolní úřad. Pochybnosti vyvolal průběh soutěže i osud subdodavatelů, třeba firmy na výkopy otce a syna Banýrových, kteří nedostali zaplaceno. „Na Čisté Cidlině je zvláštní, že vyhraje firma, která je o 100 milionů dražší,“ pokračuje Petr Hamáček.

O dalším postupu se představenstvo vodáren poradí v polovině září.