Nový statut Varů zakáže nevhodnou výstavbu, ale třeba i krmení holubů

Praha/Karlovy Vary - Vláda souhlasí s novým statutem lázeňského místa Karlovy Vary, který nepočítá například s výstavbou výškových budov či hlučných průmyslových provozů. Pro město bude znamenat také zákaz vjezdu aut na kolonádu, zákaz blikající a zvukové reklamy či třeba krmení holubů v centru lázní. O rozhodnutí informoval primátor města Petr Kulhánek (KOA). Nový statut nahrazuje stará pravidla z roku 1956, která už potřebám ochrany lázní nevyhovovala.

Schválení statutu je důležité nejen pro Karlovy Vary, ale také pro další lázeňská města v Česku, poznamenal Kulhánek. Karlovarský statut byl jakýmsi pilotním projektem, z něhož se bude vycházet při zpracování nových pravidel pro ochranu lázní, uvedl primátor. „Nový statut je základním nástrojem pro ochranu toho nejcennějšího, co máme, tedy léčivých pramenů a prostředí lázní,“ konstatoval Kulhánek. Na přípravě normy spolupracovaly město i Karlovarský kraj, navazuje na lázeňský zákon a formálně má podobu nařízení vlády.

Přestože byl původní statut z roku 1956 několikrát novelizován, bylo to podle náměstka karlovarského primátora Jiřího Klsáka (KOA) spíše ke škodě věci a vznikl zmatečný dokument, který nikdo nedodržoval. „Po schválení statutu by se už nemělo stát, že ve městě někdo postaví nevhodné objekty, jako je například garážový dům u Imperialu,“ dodal náměstek. 

Nový statut zakazuje i kouření či krmení holubů

Norma například zakazuje právě výstavbu garáží a dálnic na vnitřním území lázeňského místa, vjezd vozidel na kolonády a přilehlé veřejné prostory či blikající a zvukové reklamy nebo ohňostroje jen s výjimkou silvestrovských. Podle nového statutu nelze v lázeňském centru krmit holuby, kouřit a chovat hospodářská zvířata.


Statut stanoví mimo jiné omezení pro technologie překračující limity emisí či umísťování staveb a provozů, kterými by trvale klesla výměra parků a ploch vzrostlé zeleně. Podle lázeňského zákona může ministerstvo zdravotnictví uložit za porušení zákazu pokutu až pět milionů korun.

  • Karlovy Vary
    Karlovy Vary autor: Kosek Pavel, zdroj: Isifa
  • Předzahrádky
    Předzahrádky zdroj: ČT24

Změny zřejmě zaznamená i poplatek za pobyt v lázních

Karlovy Vary v současnosti usilují také o zvýšení lázeňského poplatku na dvojnásobek. Nyní pacienti za den pobytu v tuzemských lázních platí 15 korun. Poplatek 30 korun by měl být maximem a přesnou sazbu by si pak určila radnice každého lázeňského města. „Zvýšení poplatku souvisí se zákonem o místních poplatcích a na této úpravě se pracuje,“ řekl Kulhánek.

Karlovy Vary leží na soutoku řek Teplá a Ohře na okraji chráněné krajinné oblasti Slavkovský les v západních Čechách. Zpočátku se tam léčilo výhradně koupelemi v horké minerálce, od roku 1522 se využívají také pitné kúry. Pro léčbu je důležité i unikátní klima v údolí řeky Teplé.


V současnosti má osvědčení jako přírodní léčivý zdroj 19 pramenů, na vnitřním území města je přes 80 výronů termální minerální vody a zřídelního plynu. Lázeňskou léčbu podstupují lidé s poruchami zažívacího traktu, látkové výměny, cukrovkou, dnou, nadváhou, chorobami pohybového ústrojí a nemocemi jater, žlučníku, žlučových cest, slinivky a pacienti po léčbě rakoviny. Lázeňská tradice trvá v Karlových Varech již téměř 650 let.