Města přišla o desítky pozemků

Brno – Města a obce po celém Česku přišly v posledních měsících o desítky pozemků, musely je vrátit státu. Úřad, který státní majetek spravuje, vyhrál už řadu soudních sporů, v nichž požaduje vybrané parcely zpět. Nezákonnost některých dřívějších převodů státních pozemků potvrdil i Ústavní soud.

Radňovicím na Žďársku dlouhé roky patřily obecní silnice a travnaté plochy kolem nich, teď ale o všechno přišly. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uspěl u soudu, podle žaloby obec před lety nabyla parcely neoprávněně. Některé radnice do soudních sporů raději nešly a požadované pozemky vydaly dobrovolně.

Jen v Jihomoravském kraji a na Vysočině to bylo za poslední dva roky deset obcí a měst. Jedním z nich byla i Břeclav. „Jedná se o pozemek 300 metrů čtverečních, na kterém je teď bytový dům,“ informovala mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Lavinu žádostí státu o vracení pozemků spustil loňský případ brněnského bytového družstva Družba, které chtělo pozemky pod svými paneláky. U Ústavního soudu družstevníci uspěli s argumentem, že radnice si často státní majetek po roce 1991 zapsaly do katastru, aniž by na něj měly nárok.

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

„Právo hospodaření nespočívá jen ve faktické evidenci toho majetku, ale i v povinnosti o ten majetek pečovat, chránit ho a starat se o jeho údržbu,“ vysvětlil mluvčí Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Na vítězství družstevníků z Brna zareagoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který teď přezkoumává postupně všechny převody státních pozemků. V případě pochybností je chce zpět.